Kahvaltılar Onunla Güzel: Çemen

Öğütülmüş çemen otunun tadına tat kattığı, acı biber salçası, domates salçası, dövülmüş sarımsak, ince çekilmiş ceviz içi, galeta unu, zeytinyağı, doğranmış maydanoz ve kuru baharatlarla hazırlanan ev yapımı kahvaltılık bir karışım çemen.

Kızarmış ekmek dilimleri üzerinde servis edebileceğiniz sosu, makarna vb. sos yapımında kullanabilir, farklı et marinasyonlarında kullanabilirsiniz.

Çemen Tarifi

1 küçük kavanoz

Hazırlık süresi: 10 dakika

Malzemeler:

2 yemek kaşığı domates salçası

2 yemek kaşığı biber salçası

2 yemek kaşığı galeta unu

¾ su bardağı ceviz içi

3 diş sarımsak

3 yemek kaşığı zeytinyağı

10 dal maydanoz

½ tatlı kaşığı öğütülmüş çemen otu

1 tatlı kaşığı acı pul biber

1 çay kaşığı kimyon

1 çay kaşığı tuz

½ çay kaşığı taze çekilmiş tane karabiber

Püf noktası:

Galeta unu yerine kurutulduktan sonra ince çekilmiş bayat ekmek içi kullanabilir, baharat oranını damak tadınıza göre arttırabilirsiniz.

Servis önerisi:

Hazırladığınız kahvaltılık karışımı, kapağı kapalı cam kavanozda buzdolabında saklayabilir kahvaltı servisinde ve sos yapımında kullanabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

İnce ince dilimlediğiniz sarımsakları tuzla ovun. Taneli çemen otunu toz haline getirin. Ayıklanmış ceviz içlerini mutfak robotunda çektirin. Ayıklanmış maydanoz yapraklarını incecik kıyın. Elde ettiğiniz ürünleri geniş bir karıştırma kabına aktarın.

Domates salçası, biber salçası, galeta unu, çekilmiş ceviz içi, dövülmüş sarımsak, zeytinyağı, kıyılmış maydanoz yaprakları, çemen otu ve baharatlar yardımıyla karıştırın.

Katı bir kıvam alan kahvaltılık karışımı; sterilize edilmiş, kapaklı ve cam bir kavanoza aktarıp buzdolabında bir gece beklettikten sonra servis edin.