Tavuğun Sürülebilir Hali: Çerkez Tavuğu

Abaza tavuğu olarak da bilinen muhteşem lezzet Çerkez tavuğunu pratik bir şekilde hazırlamaya ne dersiniz? Yapımı yöreden yöreye değişen yemeğimizin orijinal tarifleri oldukça zahmetli. Tavuğun but ya da göğüs kısımları acuka ve soğan ilavesiyle kavrulduktan sonra haşlanıyor. Diğer tarafta mısır unu ve su ilavesiyle hazırlanan abısta, servis esnasında kullanılmak üzere hazırlanıyor. Yine acıka eklenen ince çekilmiş ceviz içlerinin yağı çıkartılıyor. Abısta ile buluştuktan sonra ditilmiş tavuk etleriyle birlikte servis ediliyor.

Hemen gözünüz korkmanız bu işin zor yoluydu. Bizim paylaştığımız Çerkez tavuğu tarifi ise işin kolayı. Lezzet ve kıvam deseniz tatmin edici. Öyleyse buyurun mutfağa!

Çerkes Tavuğu Tarifi

6 kişilik

Hazırlık süresi: 20 dakika

Pişirme süresi: 30 dakika

Malzemeler:

1 adet kemikli tavukgöğsü

100 gram ceviz içi

4 diş sarımsak

2 dilim tost ekmeği

1 çay kaşığı tuz

½ çay kaşığı taze çekilmiş tane karabiber

Servisi için:

1 yemek kaşığı tereyağı

1 çay kaşığı toz kırmızıbiber

Püf noktası:

Tarifte olduğu üzere pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz çerkez tavuğunu, orijinal tariflerde olduğu gibi ceviz içlerinin yağını çıkartarak da hazırlayabilirsiniz.

Haşlamış olduğunuz kemikli tavukgöğsünün deri ve kemik kısımlarını dikkatli bir şekilde ayıklayın.

Pişirme önerisi:

Kenar kısımlarını aldığınız bayat ekmek dilimlerini, tavuk suyu yerine az miktarda sütle ıslatarak da çerkez tavuğu hazırlayabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Bol suda yıkayıp fazla suyunu kuruladığınız kemikli tavukgöğsünü derin bir tencereye yerleştirip üzerini geçecek kadar su ekleyin.

Yaklaşık 30 dakika kadar haşladığınız tavukgöğsünü; deri, kemik ve kıkırdak kısımlarından arındırıp uzun ince şeritler halinde ditin.

Kabuklarını soyduktan sonra ince ince dilimlediğiniz sarımsakları tuz ilavesiyle dövün. Kenar kısımlarını kesip iç kısmını ufaladığınız bayat ekmek dilimlerini az miktarda sıcak tavuk suyuyla ıslatın.

İnce kabuklarını ayıkladığınız ceviz içlerini havanda dövün. Haşlandıktan sonra ditilmiş tavuk eti, ıslatılmış bayat ekmek içi, dövülmüş ceviz içi sarımsakları ekleyip özleşene kadar karıştırın.

Servis tabağına aldığınız Çerkez tavuğunu, tereyağında yakılmış toz kırmızıbiber ilavesiyle bekletmeden servis edin.