Tatlı Taneler: Çikolatalı Üzüm

Çikolatalı çilek sunumlarına aşinayız peki ya üzüm? Tek tek ayıklanmış çekirdekli siyah üzüm tanelerini krema ve az miktarda tereyağı ilavesiyle eritilmiş bitter çikolataya batırdık. Oda sıcaklığında dinlendirdikten sonra soğutup şık ve tatlı bir atıştırmalık tarif hazırladık.

Yemek sonrası tatlımız hazır. Çikolatalı üzümlerin tadına bakmak ister misiniz?

Çikolatalı Üzüm Tarifi

4 kişilik

Hazırlık süresi: 20 dakika
Pişirme süresi: 5 dakika

Malzemeler:

500 gram siyah üzüm
200 gram bitter çikolata
2 yemek kaşığı krema
1 tatlı kaşığı tereyağı
1/2 çay kaşığı toz tarçın

Püf noktası:

Çikolatayı, çok fazla karıştırmadan ve kısık ateşte eritmeye özen gösterin.

Tahta şişlere geçirdiğiniz siyah üzüm tanelerini arzuya göre yağlı kağıt üzerinde de soğutabilirsiniz.

Pişirme önerisi:

Bitter çikolata yerine kuvertür (blok) çikolata kullanabilir arzuya göre krema ilavesi olmadan da benmari usulü eritebilirsiniz.

Servis önerisi:

Krema ilavesiyle benmari usulü erittiğiniz bitter çikolataya batırdığınız siyah üzümleri dondurup arzuya göre üzerine farklı bir çikolatayla kontür çekerek de servis edebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Kremayı küçük bir sos tenceresine alıp kısık ateşte erimeye bırakın. Bitter çikolatayı küçük küplere ayırın ya da rendenin kalın tarafıyla rendeleyin.

Kaynama noktasına gelen kremaya bitter çikolata parçalarını ekleyip kısık ateşte, aralarda karıştırarak eritin.

Ocaktan aldığınız esnada tereyağı ekleyip karıştırarak parlaklık kazandırın. Arzuya göre toz tarçın ilavesiyle farklı bir tat katın.

İri taneleri siyah üzümleri tek tek ayıklayıp bol suda durulayın. Fazla suyunu aldığınız üzümleri tahta şişlere geçirin.

Erittiğiniz bitter çikolataya batırdığınız siyah üzümleri, mümkünse bir ızgara teli üzerine alıp dinlendirdikten sonra soğuk olarak servis edin.