Gelsin Sütlü Tatlılar: Çilek Sosu

Mevsimin gözde ve en taze meyvelerinden biri olan mis kokulu çilekleri tek tek ayıklayıp bol suda yıkadıktan sonra ortadan ikiye kesip toz şeker ilavesiyle kaynattık. Püre haline getirdiğimiz çilekleri, buğday nişastalı, taze sıkılmış limon sulu ve çok az miktarda su ekli karışım eşliğinde kıvam alana kadar pişirdik. Kullanmaya doyamadığımız çilek sosunu cam bir kavanoza alıp sevgimizle kapattıktan sonra buzdolabında muhafaza ettik.

Farklı tatlı servislerinde severek kullandık.

Çilek Sosu Tarifi

1 büyük kavanoz

Hazırlık süresi: 10 dakika
Pişirme süresi: 20 dakika

Malzemeler:

500 gram çilek
3 yemek kaşığı toz şeker
1 tatlı kaşığı buğday nişastası
1 adet taze sıkılmış limon suyu
4 yemek kaşığı su

Pişirme önerisi:

Hazırladığınız çilek sosuna farklı bir aroma kazandırmak isterseniz taze fesleğen yapraklarıyla birlikte kısık ateşte kaynatabilir, süzdükten sonra tatlı servislerinde kullanabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Bol suda yıkayıp sap kısımlarını temizlediğiniz çilekleri fazla suyunu süzdürdükten sonra ortadan ikiye kesin.

Küçük bir sos tenceresine aldığınız çilekleri toz şeker ilavesiyle kısa bir süre beklettikten sonra kısık ateşte pişmeye bırakın.

Su, taze sıkılmış limon suyu ve buğday nişastasını küçük bir kapta karıştırın.

Kısık ateşte kaynayıp yumuşayan çilekleri mutfak robotu ya da blenderdan geçirip püre haline getirin.

Yeniden sos tenceresine aldığınız çilek püresine nişastalı karışımı ekleyip sürekli karıştırarak kısık ateşte pişirmeye devam edin.

Kıvam alan sosu ocaktan alıp temiz bir kavanoza aldıktan sonra buzdolabında muhafaza edin, arzu ettiğiniz tatlı servislerinde kullanın.