Çocukken Arkamızdan Ağlayan Karnabaharın 5 Lezzet İntikamı

Çocuk aklı işte… Biz ne bilelim o yaşlarda karnabaharın mucize faydalarını; aman “pis kokuyor”, aman “ben bunu yemem”, aman “anne köfte yok mu köfte?” cümleleri kurmadık mı bir dönem çoğumuz? Arkamızdan ağlayan ne pirinçler, ne karnabaharlar bıraktık kim bilir. Aklımız başımıza geldi gelmesine ama en verimli çağlarımızda bilemedik karnabaharın kıymetini. Sessiz karnabaharın çiftesi pek olurmuş misali, yıllar sonra ocakta intikam ateşi günden günde harlandı ve sonunda 5 leziz tarifi ile soframıza tokat gibi çaktı! Karnabaharla yapılan 5 leziz tarif hazırladık size; arkadan ağlatmadan gelin olur mu?

1- Kıymalı Karnabahar Tarifi

Karnabaharın tadını sevmiyorsanız içine bol kıyma koyup çeşitli baharatlarla harmanlamayı deneyin. Sonuç iç açıcı olacaktır!

Kıymalı Karnabahar Tarifi

2- Fırında Beşamelli Karnabahar Tarifi

Fırında pişen lezzetleri sever misiniz? Bu sefer fırında beşamelli karnabahar yapıyoruz! Beşamel sosu ve kaşar peyniri altına gizlenen karnabaharların sulu ve taze lezzetine doyamayacak; karnabaharı reddettiğiniz günlere hayıflanacaksınız.

Fırında Beşamelli Karnabahar Tarifi

3- Karnabahar Kızartması Tarifi

Karnabaharı sadece yemeklik değil kızartmalık da kullanabilirsiniz. İsterseniz yanına enfes sos tariflerinden birini seçip; farklı bir aroma da katabilirsiniz. Dedik ya, yapacaklarınız damak zevkinizle sınırlı!

Karnabahar Kızartması Tarifi

4- Kremalı Karnabahar Çorbası Tarifi

Biraz tok kalmaya ihtiyacınız mı var? Lezzetli bir çözüm önerelim hemen, üstelik karnabaharlı! Kremalı karnabahar çorbası tarifini bir deneyen bin mutlu oluyor!

Kremalı Karnabahar Çorbası Tarifi

5- Fırında Karnabahar Tarifi

Karnabaharı daha önce beşamel sos ile soktuğumuz fırına bu sefer Kars gravyeri ve baharatlar ile uğurluyoruz. Bakalım sonuç nasıl olacak!

Fırında Karnabahar Tarifi

Evet, karnabahara belki gereken önemi vermedik; onu üzdük. Ancak bundan sonra farklı baharatlarla harmanlayıp soframızdan eksik etmeyeceğimize söz veriyoruz! Bir başka ağlattığımız sebzede buluşmak üzere! 😉