Uzun Bir Kahvaltı Keyfinin Tam Zamanı!

Çocuklar çoğu zaman sabahın heyecanıyla kahvaltıya pek sıcak bakmazlar. Özellikle okul günleri, okul telaşı da işin içine girince kahvaltıyı reddetmek için bahaneleri bitmez. Hafta sonları, hızlı ve istenmeden yapılan kahvaltılara da çözüm olmaya hazır! Siz de çocuğunuzla uzunca bir kahvaltı keyfine hazır olun!

Protein ve tam buğday ikilisinin gücü

Protein ve tam buğday, sadece çocuklar için değil herkes için ideal bir kahvaltıyı oluşturan ikilidir. Yumurtanın yanına tam buğday ekmeği, işlenmiş karbonhidrat içermeyen tam buğday gevreğinin yanına süt ya da yoğurt gibi kombinasyonlar, çocuğunuz için sağlıklı bir kahvaltı oluşturacaktır. Ayrıca yulaf ezmesine süt ve meyve dilimleri ekleyerek de çocuğunuzun çabucak yiyebileceği bir öğün hazırlayabilirsiniz.

kahvaltı

Çocukları cezbeden kahvaltılar

Tam buğday unu ve yumurtayla hazırlayacağınız pancake’lerin üzerine bal sürüp muz dilimleri yerleştirdiğinizde çocuğunuzun bu kahvaltıya “hayır” diyeceğini düşünmüyoruz. Yanına yine az miktarda bal ve kakao ile tatlandırılmış süt de içerse çocuğunuz güne bomba gibi başlayacaktır.

Mısır/buğday gevrekleri yerine mini sandviçler ve meyve

Piyasadaki kahvaltılık gevreklerin hemen hemen hepsi çok fazla şeker ve işlenmiş karbonhidrat içeriyor. Sağlıklı bir kahvaltı içinse tam buğday ürünleri ve doğal şeker içerdiği için meyveleri tercih etmek gerekiyor. Tam buğday ekmeğinin arasına bir parça peynir ve domates, yanına bir muz veya elma gayet basit ve besleyici bir kahvaltı olabilir. Doğal şeker olarak meyveye ek olarak bal da kullanabilirsiniz.

çocuk yemekleri

Migros TV’nin müthiş tarifleri arasında çocuğunuza kahvaltıda sunabileceğiniz sağlıklı, keyifli ve kolay tarifler mevcut. Mesela “elmalı ve kuru üzümlü pancake”, miniğiniz okula gitmeden önce ona ihtiyacı olan enerjiyi en sağlıklı şekilde verebilir:

Ya da ona “fındık ezmeli ve elmalı krep” yaparak kendi isteğiyle kahvaltı yapmasını sağlayabilirsiniz:

Not: Bu tariflerde kullanılan unu, tam buğday unu olarak değiştirirseniz; çocuğunuz için daha sağlıklı olur.