Daha Dengeli Bir Hayat İçin 7 Basit Yol

Çoğumuz günlük hayatın stresine kapılır, yapılacaklar listesi arasında kayboluruz. Fakat sonuçta bu yapılacaklar listesiyle başa çıkmak durumundayız. Peki, daha temiz, sade, basit ve dengeli bir günlük rutine nasıl kavuşabiliriz. İşte birkaç basit öneri!

1. Geceleri belli bir saatten sonra, belki sevdiğiniz TV dizisinin hemen ardından e-postalarınızı ya da sosyal medya hesaplarınızı kontrol etmeyi bırakın ve sadece kendinizle ve sevdiklerinizle baş başa kalın.

dinlenme

2. Dikkatli beslenin. Vücudunuzu tanıyın ve neye ihtiyacınız olduğunu keşfedin. Aç olduğunuz için mi yoksa canınız sıkıldığı için mi yiyorsunuz ve vücudunuzun neye ihtiyacı var? Sebze, meyve, sıcak bir çorba veya bir porsiyon salata. Bedeninize kulak verin.

balkabakli-salata

3. Dağınıklıktan uzak durun. Evinizi ya da ofiste masanızı sadece 15 dakika ayırıp kısa kısa toparlamalar yapın. Bir süre sonra refleksiniz haline gelecek ve dağınık tutumlardan kurtulacaksınız. Bu sadece bedeninizi değil zihninizi de rahatlatacak.

ofis-masasi

4. İlişkilerinizde dikkatli olun. Kim olduğunuzu biliyorsunuz, kiminle vakit geçirmek istediğinizi de iyi bilin. Uyumlu olduklarınızı olamadıklarınızı değerlendirin ve gerekiyorsa hayatınızın dışında bırakın.

arkadaslik

5. Uyku düzeninize özen gösterin. Uyumadan önce yemek yemekten kaçının, gerekiyorsa sıcak bir fincan bitki çayı tüketin. 10 dakika meditasyon yapabilir, 15 dakika kitap okuyabilirsiniz. Kaliteyli uyku, güzel bir günü de beraberinde getirecektir.

uyku

6. Günlük tutun. Olumsuz duygularınızla baş etmeyi, onları içinizden akıtmayı alışkanlık haline getirin. Unutmayın, hepimizin serbest bırakması gereken olumsuz duyguları vardır. Zihniniz temizlenecek!

yazarlik

7. Parasal durumlarınızı kontrol altında tutun. Kendinize iyi hissetme bütçesi ayırın. Ödemelerinizi düzenli takip edin ve gereksiz harcamalarınız varsa bir kenara bırakın. Nerede durduğunuzu iyi bilin.