“Denizden Babam Çıksa Yerim!” Diyenlere 7 Hamsi Tarifi!

Ocak ayının gelmesiyle denizlerde bir hareket, sofralarda bir ziyafet, Omega3‘te bir bereket! Bugün sizler için şahane hamsi tarifleri hazırladık. Hazır tam mevsimiyken şöyle güzel bir ziyafet çekelim mi? ‘Denizden babam çıksa yerim!” diyenlere selamlar olsun!

hamsili_pilav_Tarifi

1- Zeytin Ezmeli Hamsi Ruloları Tarifi

Zeytin ezmesi sadece kahvaltılarda değil yemeklerde de karşımıza çıkıyor ki içlerinden en ilginç olanlardan birini sizin için yaptık; zeytin ezmeli hamsi ruloları. Tarifi şimdi MigrosTV’de!

hamsi_ruloları


2- Hamsili Güveç Tarifi

Hamsili güveç tarifimize geçmeden önce hamsi alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda minik bir hatırlatma yapalım. Balığın taze olup olmadığını anlamak için elinize alıp gövdesine bastırın; eğer çukur oluyorsa balık bayattır demektir aman dikkat! Şimdi tarifte sıra; hamsili güveç tarifi videomuzda!

hamsili_güveç_tarifi

 

3- Hamsi Tava Tarifi

Hamsi tava yapıyoruz! Denizlerin en kıpır kıpır, en lezzetli balıklarından hamsinin, mis gibi kokular yayan ve en sevilen pişirme yöntemi olan; “hamsi tava”nın sırları şimdi MigrosTV’de! 

hamsi_tava_tarifi

4- Hamsi Dolma Tarifi

Karadeniz bölgesinin yöresel yemekleri nelerdir?” sorusunun en lezzetli cevaplarından biri; hamsi dolma! Hamsiyi bir de böyle yapmayı deneyin, vazgeçemeyeceksiniz!

hamsili_dolma

 

5- Hamsili Otlu Omlet!

Yumurta ile yapılan farklı tariflerden biri ile devam edelim. Omlete sırrını veren hamsinin ta kendisi, peki işin lezzet sırrı nedir? Videomuzda açıkladık!

1422748800-721000634cda34d7ab69a9cb3677e201

6- Hamsili Pilav Tarifi

Osmanlı mutfağından günümüze ulaşan bir lezzet; hamsili pilav tarifi. “Hamsili pilav nasıl yapılır?” sorunuza yanıt arıyorsanız bu tarifimiz en net cevaplardan! İsterseniz buyurun birlikte izleyelim!

 

7- Tempura Hamsi Tarifi

Tempura, Japonlara ait hafif bir kızartma tekniği. Bu tekniğin en önemli özelliği hamuru yaparken kullanacağınız suyun buz gibi soğuk olması. Çünkü çok sıcak yağ ile çok soğuk hamurun birleşmesi, hamurun yağı emmesini önlüyor. Bu nedenle de tempura usulüyle yapılmış kızartmalar fazla yağ çekmiyor. Gelin şu tekniği biraz yakından inceleyelim.

tempura_hamsi

Mevsimiyken sakın kaçırmayın hamsi tariflerimizi; hepsinin yapımı kolay, hepsinin tadı olay! Bir de küçük dip notla son verelim yazımıza. Malum balığın elde bıraktığı koku pek sempatik olmayabiliyor. Bunu 10 saniyede giderecek bir yöntem var. Ellerinizi metal bir kaşığa 10 saniye boyunca sürtün ve ardından yıkayın. Kokudan eser kalmayacaktır! Az kalsın unutuyorduk; hamsinin yanına nefis salata tariflerimiz de var. Damak tadınıza hangisi uyuyorsa buyurun seçin; tarif sizindir! 🙂

Yarın görüşmek üzere 😉