Dilim Dilim Yiyoruz: İstisnasız Mutluluk Kaynağı 9 Pasta

Cake, pasteles, pasta, patisserie, pastissos, pastelaria… Hangi dilde olursa olsun, tüm dünyayı ortak bir damak tadı etrafında birleştiren ender lezzete bizde pasta denir. Pastasız bir dünya mümkün mü? Lütfen mümkün olmasın, bu kadarını kaldıramayız. Tüm kalorilere rağmen başımızın tacı o. Doğa ananın olmasa da Fransızların bir lütfu bize.

Pasta çeşitleri arasında bocalayan siz sevgili pasta severlerimiz için bir kolaylık yapalım dedik; ”Hangi güne hangi pasta yemeli?” sorusunun cevaplarını araladık.

Meyve Severlerin Gözdesi: Çilekli Pasta

Önce klasiklerden gidelim. Çilekli pasta denilince sizin de aklınıza tatlı bir bahar akşamı, arkadaş sohbetleri, biraz da dedikodu geliyor değil mi ?

Belki kendiniz yaparsanız daha keyifli bile olabilir 🙂

Çilekli Pasta Tarifi

Onsuz olmaz: Çikolatalı Pasta 

Şimdi bunun üzerine ne desek bilemedik, sonuçta çikolata pasta yani. Ama ilk buluşma olur, toplantı olur, sohbet olur. Zamanın her anında, dünyanın her yerinde çikolatanın yadırgandığı bir yer yoktur emin olun.

Çikolatalı Pasta Tarifi

Adeta Meyve Şöleni: Karaorman Pastası 

Tehlikenin farkında mısınız? Karaorman pastası diyoruz, meyve çılgınlığı diyoruz, karnaval gibi bir pasta diyoruz, bir Alman rüyası diyoruz. Daha resmi ve seviyeli sohbetler için, meyve ve kakaonun uyumundan dolayı Alman disiplini gibi olan bu pastayı tek geçeriz.

Karaorman Pastası

Kuru Yemişsiz Pasta mı Olur: Krokanlı Pasta

Eşiniz terfi mi aldı, çocuğunuz sınavı mı kazandı, yoksa fanatiği olduğunuz dizinin yeni sezonu mu başladı? O zaman sırada krokanlı pasta var. Kutlama yapmak için bundan daha güzel haber mi olur?

Krokanlı Pasta Tarifi

Bak Yeşil Yeşil: Ispanaklı Pasta

Akşama babaanneyi ziyarete mi gidiyorsunuz? Öyleyse üzgünüm ama ıspanaklı pasta yemeye hazır olun. Korktunuz mu? Tadına baktıktan sonra babaanneniz gözünüzde bir kez daha yücelecek emin olun 😉 Sonra sürekli babaannenizi yormak istemezseniz tarifini öğrenin şimdiden, bağımlısı olacağınıza eminiz çünkü 🙂

ispanakli-kek-tarifi

Kadayıf Tatlısından da Güzel: Çikolatalı Muhallebili Kadayıf Pastası 

Annenizi de aldınız çıktınız dışarı. Siz modern, anneniz nostaljik. Öyleyse buyurun, orta yolda buluşturalım sizleri. Modern dünya ve eski muhallebici hatıralarınızı tekrar uyandıracak bir pasta, çikolatalı muhallebili kadayıf pastası tarifi önerimiz.

çikolatalı_muhallebili_kadayıf_tarifi

Yaz Kadar Güzel: Karpuz Pastası 

Dalgaların kumsala vurma sesini duyabiliyor musunuz? Karpuz pastasını, yanında buz gibi bir bardak limonata ile birlikte plajda yenilebilecek pasta seçiyoruz efendim. ”Ay o sıcaklarda pasta mı yenir?” demeyin lütfen. Gidin iki kulaç atın, biraz acıkın ve pastanın esas tadını o zaman görün. Ama hala ağır olmayacağı konusunda ikna olmayanlarınız varsa buyurunuz.

Karpuz Pastası Tarifi

Kremasıyla Büyüler: Muzlu Pasta

”E nerde peki doğum günü pastası?” dediğinizi duyar gibi olduk. İşte doğum günlerinin parlayan yıldızı muzlu pasta. Muzlu pastayla doğum günlerinde yaşlanmak yerine, bir yaş geri saracaksınız. Öyle böyle değil efsanesi. Pastayı kendiniz süslemek isterseniz Migros raflarında sizi pek çok pasta süsleme ürünlerinin beklediğini hatırlatmak isteriz.

Muzlu Pasta Tarifi

Şaşırtan Bonus: Makarna Pastası 

Tatlı tatlı nereye kadar? İşte buraya kadar. Pasta görünümünde bir şey ama çok tatlı değil, karnımızı da doyursun, sunumu da havalı olsun, yiyenleri şaşırtsın da derseniz işte medarı iftiharımız makarna pastası tarifi 😉

makarna-pastasi