Şerbetli Tatlılara Mola: Yazı Yaz Yapan Dondurmanın Faydaları

Havaların 70 dereceye çıkmasıyla, dondurma dolapları da bakkalların önündeki yerini aldı. Tabii dondurmalar da alışveriş poşetlerine doluştu. Şerbetli tatlılara birkaç ay ara verdiğimiz şu günlerde, hazır fütursuzca da dondurma yiyorken dondurmaların faydalarından biraz bahsedelim de vicdanımız rahatlasın dedik. Olumlu olduğu kadar olumsuz etkileri de elbette olabilir ancak biz bugün olumlu özelliklerini ele alacağız.

dondurma

İçi fıkır fıkır vitamin dolu

Dondurma lezzetinin yanında bir de A vitamini, B6 vitamini, B12 vitamini, C vitamini, D vitamini ve E vitamini bulunur. Ayrıca tam bir K vitamini bakımından oldukça zengindir.

Dondurmalı Meyve Salatası Tarifi

Yağlara elveda dondurmaya merhaba

Dondurma diğer şerbetli tatlılara göre çok daha düşük kalori oranına sahiptir ve tatlı krizlerinizi kazasız belasız atlatmanızı sağlar. Bir kase dondurmanın içerisinde 140 kalori, 7 gram yağ ve 14 gram şeker bulunur.

dondurma

Sağlık dolu yaz tadı

İçerisindeki sütten dolayı kemik ve dişleri güçlendiren kalsiyum ve fosfor, kan basıncını düşürür ve protein deposudur. Hücre yenilenmesine de katkı sağlar.

dondurma

Sizi mutlu eder

Dondurma da tıpkı çikolata gibi yedikten sonra içimizdeki mutluluk kıpırtılarını harekete geçiren etkilere sahiptir.

dondurmanın_faydaları

Ferahlatan lezzet

Ve gelelim son olarak, belki de en faydalı etkisine. Yemeğe başladığınız an minik bir soğuk hava dalgasını iç organlarımıza doğru estiren, serinlik bombası bu lezzet yazı atlatmanız için en etkili silah.