Dondurulduğunda Daha Lezzetli Olan 7 Yiyecek

Normalde farklı lezzetlerle harmanlayıp, kendi sırlarımız ile tarife döktüğümüz özel tatların müptelasıyız tabi. Ancak bazı zaman oluyor ki hiçbir ekstra malzemeye ya da sırra gerek kalmadan basit bir ‘tüketme tüyosu’ anında tüm tadı değiştiriyor damaklarda. Bugün sizin için o tüyoları araştırdık. Bazı yiyeceklerin sadeyken bile sadece dondurularak çok daha lezzetli olduğunu söylesek? Bakın nelermiş.

1- Avokado!

Nefis tariflerimiz oldu bugüne kadar; avokadolu ekmek dilimleri, avokadolu humus, guacamole avokado sosu ve daha pek çoğu. Bu lezzetler de bir harikaydı ama siz bir de avokadoyu dondurucuya atmayı dener misiniz? Bakın neler oluyor 🙂

avokado

2- Çikolata!

Dışarıda oda sıcaklığında eridiği lezzet ile damağınızda doğal yollarla eridiği lezzet arasında dağlar kadar fark var desek yeridir. Çikolatayı dondurup, damağınızda eritmeyi deneyin deriz.

bitter çikolata

3- Muz!

Muz yedikten sonra damağınızdaki o yapışkan histen hoşlanmıyorsanız bir de dondurmayı deneyin. Şeker gibi olacaktır!

muz

4- Bezelye!

Bezelyeyi dondurursanız çok daha tatlı olacaktır. Ayrıca tazeliğini uzun süre koruyacak ve enfes bir garnitür olacaktır. E sonra da bir bezelye salatası yapmaz mıyız?

bezelyeli-patates-salatası-(1)

5- Üzüm!

Özellikle diş çıkaran çocuklara da iyi geldiği söyleniyor. Üzüm, dondurulup yendiğinde tam bir şekere dönüşüyor ve müthiş bir lezzete bürünüyor.

uzum2

6- Mango!

Mangoyu küçük küpler halinde dondurduktan sonra içeceğinize buz niyetine atmaya ne dersiniz?

mango

7- Kahve Çekirdeği!

Buyurun size nefis soğuk kahvelerin en çıtır sırrı! Kahve çekirdeğini dondurup, soğuk kahvenizin içine atabilir aromasını bir anda değiştirebilirsiniz. Soğuk kahvelere gelince, bakın sizin için neler hazırladık.

kahve_çekirdeği