Dünden Bugüne Turuncu Mutfak’ta Neler Yaptık?

Bugün biraz da ‘biz’den bahsetmek istedik. Biliyorsunuz Migros çalışanları olarak Turuncu Mutfak’ta sizler için en özel tariflerimiz paylaşıyor, en özel mutfak sırlarımızı açığa çıkarıyoruz. Geçtiğimiz haftalarda neler yapmıştık, şöyle bir özet geçelim istedik.

1- Armut Soslu Somon Tarifi

Kim demiş armut ile somon birbirine yakışır mı diye! Bal gibi yakıştı, lokum gibi de yendi. Efendim enfes somon tarifimiz Migros Organizasyonel Gelişim Departmanı‘ndan Mina Merve Bülbül’den geliyor…

armut soslu somon
2- Ispanaklı Pasta Tarifi

Geleneksel pasta tariflerine yepyeni bir soluk getirdik. Ispanaklı pasta tarifimiz Migros Bilgi Teknolojileri Operasyon ve Servis Departmanı‘ndan Sevilay Alkan Karabilen’den geliyor.

ıspanaklı pasta
3- Fırında Bonfile ve Üç Mantarlı Ragu Tarifi

Bir değil, iki değil, üç mantarlı ragunuzu nasıl alırdınız? Fırında bonfilenin eşlik ettiği nefis tarif Macrocenter Atölye Mutfak Şefi Mert Boz’dan geliyor.

3mantarli-ragu
4- Cupcake Tarifi

Enfes kreması ve karşı koyulmaz tadıyla şahane bir cupcake hazırladık. Bu nefis tarif Migros Seçme ve Yerleştirme Departmanı’ndan Esra Özkurt’tan geliyor.

cupcake tarifi

5- Meyveli Magnolia Tarifi

Tatlı yiyelim tatlı konuşalım diye enfes bir magnolia hazırladık, son zamanların da favori tatlısı laf aramızda. Tarifimiz Migros Eğitim Departmanı‘ndan Dilara Yağlıcıoğlu’ndan geliyor.

magnolia tarifi

6- Beyaz Çikolatalı Brownie Tarifi

Brownie brownie olalı böyle lezzet görmedi. Yapımı kolay, tadı olay tarif Migros Segment Yönetimi Departmanı‘ndan Serra Özkurt’tan geliyor.

brownie tarifi

7- Terbiyeli Ekşili Köfte Tarifi

Pratik lezzetlerde şimdiki durağımız enfes tadıyla ekşili köfte. Tarifimiz Migros Marka İletişim departmanından Ali Conker‘den geliyor.

terbiyeli ekşili köfte

Meydan okumalardan oluşan tatlı rekabetle harmanlanan enfes yemek tariflerimiz devam edecek! Bakalım sırada kim kime meydan okuyacak? Bizi takip etmeye devam edin! 🙂