Et Haşlama Kılavuzu ve Enfes Haşlamalık 5 Tarif

Mükemmel Et Haşlama Kılavuzu

Özel akşam sofralarınız için leziz bir yemeğe ihtiyaç duyduğunuzda aklınıza ilk olarak et yemekleri geliyorsa bu kılavuzu incelemeden işe başlamayın!

Kusursuz bir haşlama et yemeği hazırlamanın tüm inceliklerini anlattığımız, defne yaprakları, soğan ve sarımsaklar sayesinde aromatik bir lezzet kazanan et haşlamanın tüm lezzet sırlarına ulaşabileceğiniz bu kılavuz size çok iyi gelecek!

1.Sebzeli Kuzu Haşlama Tarifi

Besleyici, sağlıklı, hafif bir seçenek mi istediniz? Sebzeli kuzu haşlamaya ne dersiniz? Sebze ve et birlikteliği, damak tatlarınızda dans ediyormuşçasına hiç bu kadar etkileyici olmamıştı!

2.Haşlama İçli Köfte

İçerisinde kavrulmuş kıymalı, bol soğanlı o da yetmezmiş gibi ceviz içli, bol baharatlı harcı. Onu sarıp sarmalayan ince bulgurlu ve irmikli dış harcı… İkisi birlik olduğunda ortaya çıkan lezzet patlamasının da adı içli köfte oluyor malumunuz. Kâh kızartılıyor, kâh haşlanıyor. Ama inanın tarifi yöreden yöreye değişiklik gösteren haşlama içli köfte de bir o kadar lezzetli oluyor.

3.Suyuna Ekmek Banmalı: Pırasalı Et Haşlama

Kuru soğan yerine bol miktarda pırasa kullanıyor, et haşlama yemeğine farklı bir soluk getiriyoruz. Havuç ve patates gibi kök sebzelerin kullanıldığı bahar yemeğimize küçük çiçeklerine ayrılmış brokoli, karnabahar ve brüksel lahanasının da çok yakışacağını eklemek istedik.

Pırasalı Et Haşlama Tarifi

4.Sebzeli Dana Haşlama

MigrosTV mutfağında, mevsimin taze sebzeleri ile daha da lezzetlenen enfes bir dana haşlama tarifi hazırladık. Üstelik tüm püf noktaları ile birlikte!

5.Kuzu Gerdan Haşlama

Kuzu gerdan tariflerimizin en lezzetlilerinden birinde sıra; Defne yaprağının aromatik kokusu ile lezzetine lezzet katılan kuzu gerdan haşlama. Kuzu gerdanın kendine has tadına varacağınız bu enfes ve kolay yemek tarifini izlemek için videomuza hemen tıklayın.