Enginar Nasıl Yapılır? 6 Pişirme Önerisi

Zeytinyağlı yemekler denince akla gelen ilk sebzelerden biri enginardır. Binlerce faydası ve çeşidi ile oldukça tercih edilesidir. Dolmasından, etli yemeğine; salatasından, pilavına kadar birçok hali ile epeyce sevilir. Peki, hem faydalarını hem de lezzetini kaybetmeden harika enginarlar nasıl pişirilir? Birbirinden değerli pişirme önerilerini sizin için derledik, şimdiden afiyet olsun!

1. Kararmasını Önlemek İçin

Canlı görünümünü kaybetmemiş, kararmayan enginarlar için pişirmeden önce limonlu suda bekletin. Pişirme esnasında da tencerenin içerisine bir dilim limon ekleyin. Böylece kararmamış, lezzetli enginarlar hazırlayabilirsiniz.

enginarin-faydalari

2. Kaynatmak Yerine Buharda Pişirin

Genel olarak büyük bir çoğunluğun tercih ettiği pişirme yöntemi, enginarı bol su içerisine atıp kaynatmaktır. Oysa bu yöntem, enginarın tüm besin değerlerinin yok olmasına yol açmakta, getirdiği faydaları ortadan kaldırmaktadır. Bu nedenle besin değerlerinin ve güzel kokusunun korunması için suda kaynatarak pişirmek yerine buharda pişirmeyi tercih etmelisiniz.

enginar

 

3. Hızlı ve Sağlıklı Diğer Yöntem: Mikrodalga

Enginarın besin değerinin kaybolmaması için bir diğer yöntem olarak mikrodalgayı tercih edebilirsiniz. Pişme süresi uzayan sebzelerin faydalarının yol olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Mikrodalga, enginarın kısa sürede pişmesini sağlayarak besin değerlerinin yok olmasını engeller hem lezzetli hem de sağlıklı sonuçlar sunar.

enginar-hakkinda

 

4. En Kolay Pişirme Yöntemi Bütün Olarak Bırakmaktır

Hem sağlıklı bir sonuç elde etmek hem de kolayca pişirmek istiyorsanız enginarın kaba yapraklarını temizleyin ve bütün olarak pişirmeye bırakın.

enginar-nasil-pisirilir

 

5. İyice Piştiğinden Emin Olun

Enginarın pişip pişmediğini anlamak için en kolay yöntem bir bıçak ya da çataldan yararlanmaktır. Eğer bir bıçak, enginarın tam ortasına kolayca batıyorsa enginar yemeye hazır hale gelmiş demektir.

enginar-yararlari

 

6. Zeytinyağını Unutmayın

Enginarın en iyi dostu iyi bir zeytinyağıdır. Enginar, zeytinyağı olmadan düşünülemez. Hem leziz hem de faydalarının zirveye ulaştığı bir enginar için pişirme esnasında mutlaka bir miktar zeytinyağı eklemeyi unutmamalısınız. Böylece enginardaki A vitaminin vücuttaki kullanılabilirliğini artırır harika bir sonuç elde edersiniz.