En Ekşi Sarma: Erikli Yaprak Sarması

Damakları şenlendiren, yüzleri buruşturan yeşil erik çıktı çıkalı onu nerelerde kullanacağımızı şaşırdık. Daha önce de bahsettiğimiz üzere istedik ki yeşil can eriğin faydaları midelerimizi şenlendirsin. Şenlendirmekle de kalmayıp lezzet versin. Örneğin etli yaprak sarması ile bir araya gelsin, kalem inceliğindeki sarmalara ekşiliğini katsın. Taze sarımsakla tanışsın, bahar tadında bir ana yemek olarak sofralarımıza konuk olsun. Erikli yaprak sarması tarifiyle karşınızdayız bugün.

Elinizi çabuk tutmazsanız eğer bir tencere erikli yaprak sarmasından eser kalmayacağını da eklemek istedik.

Erikli Yaprak Sarması Tarifi

 

5 kişilik

Hazırlık süresi: 30 dakika
Pişirme süresi: 40 dakika

Malzemeler:

400 gram asma yaprağı
1 adet büyük boy kuru soğan
200 gram yeşil erik
150 gram taze sarımsak
300 gram orta yağlı kıyma
1,5 su bardağı pirinç
1 adet orta boy limon
1 tatlı kaşığı domates salçası
1 tatlı kaşığı biber salçası
4 yemek kaşığı ayçiçek yağı
1 adet taze sıkılmış limon suyu
2 su bardağı sıcak su
1 çay kaşığı karabiber
½ çay kaşığı yenibahar
1 tatlı kaşığı tuz

Pişirme önerisi:

Erikli yaprak sarması tarifini, taze asma yaprağı yerine salamura asma yaprağı ile de hazırlayabilirsiniz.

Arzuya göre etli olarak hazırladığınız yaprak sarmasına da can erik katabilirsiniz.

Servis önerisi:

Arzuya göre sarımsaklı yoğurt eşliğinde servis edebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Erikli yaprak sarmasının iç harcı için; kabuğunu soyduğunuz taze sarımsakların büyük bir bölümünü küçük küpler halinde doğrayın. Kuru soğanı rendenin ince kısmıyla rendeleyin.

Orta yağlı kıyma, bol suda yıkayıp fazla suyunu süzdürdüğünüz pirinç, doğranmış taze sarımsak, rendelenmiş kuru soğan, 1 adet taze sıkılmış limon suyu, biber salçası, karabiber, tuzun yarısı ve yenibaharı derin bir karıştırma kabına alıp karıştırın.

Bol suda yıkadığınız taze asma yapraklarının sap kısımlarını kopartın. Kaynar suda oldukça kısa bir süre, ters yüz ederek haşlayın. Fazla sularını süzdürdükten sonra geniş bir tepsiye alın.

Yıkanmış yaprakların bir bölümü ve sarma işlemi için ayırdığınız haşlanmış yaprakların sap kısımlarını geniş bir tencerenin taban kısmına yerleştirin.

Sap kısımlarını aldığınız haşlanmış yaprakları teker teker mutfak tezgâhı üzerine alın. Orta kısımlarına hazırladığınız etli harçtan paylaştırıp kenar kısımlarını içe doğru kıvırdıktan sonra rulo şeklinde sarın. Yapraklar ve iç harç bittiğinde hazırladığınız sarmaları sıralı bir şekilde tencereye yerleştirin. Erikleri ekleyin.

Kalan tuz, ayçiçek yağı, domates salçası ve sıcak su ile hazırladığınız karışımı sarmaların üzerine gezdirin. Limon dilimleri ile süsleyin. Dolmaların üzerine ağırlık yapması için geniş bir tabak kapatın.

Kapağı kapalı tencerede, kısık ateşte 25 dakika kadar pişirin. Sonrasında tabağı kaldırıp erik ve kalan bütün taze sarımsakları ekledikten sonra 15 dakika kadar pişirme işlemini sürdürün. Etli olduğu için ılık ya da sıcak olarak servis edin.