Eskiden Kalma Yaratıcı Mutfak Sırları

Bazıları geleneksel adetlerden, bazıları anneanne öğütlerinden, bazıları da zamanla öğrenilen mutfak tüyolarından. Kim buldu, nasıl günümüze geldi bilemeyiz ancak bildiğimiz şu ki bu yöntemler her yüzyılda işe yaramaya devam edecek. Sizin için hazırladık.

1- Kırık yumurtayı haşlamak yine de mümkün. Kaynama suyuna birazcık sirke katmanız yeterli; yumurtanız rahatça haşlanacaktır.

yumurta

2- Patatesi haşlarken, haşlama suyuna tuz kadar şeker de ilave etmeyi deneyin. Patatesiniz daha yumuşak ve lezzetli olacaktır.

patates

3- Ekmek kesmeden önce bıçağı buhara hafifçe tutun. Böylelikle ekmek taze de olsa bayat da olsa keserken dağılmasını önlemiş olursunuz. Bu arada ekmek demişken…

Ev yapımı ekmek tariflerine meraklıysanız sizi şuraya buyur edelim; bu ekmeklerin lezzetine hayran kalacaksınız!

diyette-ekmek-yenilirmi

4- Şişeleri temizlemenin kolay yollarından birini verelim. Şişeye su koyun ve içine bir miktar kum atın. Hızlıca çalkalayın, şişe pırıl pırıl olacaktır.

şişeler

5- Çoğumuza denk gelmiştir, tam dolaptan çıkarırken birbirine kenetlenmiş iki bardak. Bardakları kırmadan ayırmanın yolu şu olabilir; üstteki bardağa soğuk su koyun ve alttaki bardağı ılık su dolu bir kaba oturtun. Kısa sürede ayrılacaklardır.

bardak

6- Yumurtaların uzun süre dayanması için onları tuza batırın ve sonra kuru bir yerde muhafaza edin. Ömrü uzun olacaktır.

tuz