Kıştan Önce Son Çıkış: Ev Yapımı Tarhana

Soğuk kış günleri hazırlığı çoktan başladı bile. Kesme makarnayı yapıp muhafaza etmeye çoktan başlamıştık. Turşular deseniz ona keza. Sıra tarhana tarifinde.

Şimdi sıra mevsimin sulu domatesleri ve etli kırmızı biberlerini kullanarak ev yapımı tarhana hazırlamakta. Pek çok malzemenin bir araya geldiği tarhana hamuru günlerce bekletilip yoğrulduktan sonra açılıp kurutuluyor. Mutfak robotunda çekilip toz halini aldıktan sonra bez torbalarda saklanıp soğuk kış günlerine derman olacağı sofralarda yer almayı bekliyor.

Ev Yapımı Tarhana Tarifi

4 kişilik

Hazırlık süresi: 60 dakika

Pişirme süresi: 45 dakika

Malzemeler:

5 adet orta boy kuru soğan
6 adet orta boy domates
10 adet orta boy kırmızıbiber
400 gram süzme yoğurt
4 adet orta boy acı biber
1 kase haşlanmış nohut
1 çay bardağı su
2 yemek kaşığı kaya tuzu
1,5 kilogram un

Püf noktası:

Kullandığınız un miktarı, sebzelerin bıraktığı su ve yoğunluk durumuna göre artabilir. Tarhananın daha aromatik olması, koyu renkte kalması ve az miktarda un içermesi için sebze sularını mümkün olduğunca süzdürdükten sonra kullanın.

Mümkünse güneşte kurutun, hava sıcak değilse tarhana hamuruna yaş ya da kuru maya ilave edin. İyice kurutmadan robottan geçirip kullanıma hazır hale getirmeyin. Daha uzun süre dayanması için bez torbalarda muhafaza edin.

Pişirme işlemini büyük boy bir düdüklü tencerede de yapabilirsiniz.

Elde ettiğiniz tarhana hamurunu pamuklu bir bezle sarıp geniş bir kapta, en az üç gün süreyle, oda sıcaklığında mayalandırın. Aralarda yoğurup havasını almayı unutmayın.

Pişirme önerisi:

Tarhana hazırlığında arzuya göre bol miktarda acı biber, taze ve kuru baharatlar, Ege yöresinde sıklıkla kullanılan tarhana otu kullanabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Uç kısımlarını aldığınız domatesleri iri parçalar halinde doğrayın. Sap kısımlarını kesip çekirdeklerini temizlediğiniz etli kırmızıbiberleri domateslerle uyumlu olacak şekilde kesin.

Kabuklarını soyduğunuz kuru soğanları iri iri doğrayın. Temizlediğiniz acı biberleri ve arzuya göre acı tohumlarını ayrı bir yere alın.

Önceden suda beklettiğiniz nohutları bol miktarda su ilavesiyle yumuşayana kadar haşlayın, fazla suyunu süzdükten sonra oda sıcaklığında soğutun.

Doğramış olduğunuz tüm malzemeler, haşlanmış nohut ve az miktarda suyu geniş bir tencereye alın. Orta ateşte yumuşayana kadar pişirin.

Elde ettiğiniz karışımı blender yardımıyla pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştırın. Sebzeler fazla su saldıysa fazla suyunu süzdürün. Oda sıcaklığında soğuyana kadar dinlendirin.

Daha uzun süre dayanması ve tadını muhafaza etmesi için kaya tuzu, süzme yoğurt ve azar azar ilave ettiğiniz unla birlikte yoğurmaya başlayın.

Kıvam alan tarhana hamurunu pamuklu bir bezle sarıp geniş bir kaba alarak oda sıcaklığında 3-4 gün bekletin. Ekşiyen tarhanayı aralarda yoğurup havasını almayı unutmayın.

Bekletme süresi sonunda küçük parçalara ayırdığınız tarhana hamurunu, nemli bir bez üzerine açıp güneş gören bir yerde kurumaya bırakın. İkinci bir seçenek; önceden ısıtılmış düşük ısılı fırında kurumaya bırakın. Aralarda ters yüz edin.

Kuruyan tarhana hamurlarını mutfak robotunda çekerek küçük taneler haline getirin. Tüm hamura aynı işlemi uyguladıktan sonra pamuklu bir bez üzerinde en az bir gün süreyle aralarda karıştırarak kurutun.

Soğuk kış günlerinde önceden hazırladığınız kurutulmuş tarhana hamurlarını ıslatıp çorba yapımında kullanın.