Karadeniz Fırtınası: Evde Mıhlama Yapmanın Püf Noktaları

Karadeniz mutfağı denince en az hamsili tarifler kadar popüler olan bir yiyecek… Bazı yörelerde muhlama olarak da anılıyor. Karadeniz kahvaltı sofralarının göz bebeği; mıhlama. Mıhlama nedir, isterseniz onunla başlayalım yazımıza. Tereyağı, mısır unu, tel peynirinin bir araya gelmesinden doğan eşsiz bir lezzet. Karadeniz yöresinin geleneksel kahvaltısı mıhlamayı yapmak için birkaç püf noktasına hakim olmak gerekir tabi. Evde mıhlama yapmanın püf noktalarını sizin için derledik.

Eğer mıhlamayı ‘ekmek bandırmalık’ bir kıvamda istiyorsanız o halde tereyağını üstte tutmanız gerekir. Tereyağın dibe çökmesini önlemek için yağı yakmadan kaynatın ve sonra mısır ununu ekleyin. Böylelikle tereyağı, mıhlamanın üzerine çıkacaktır.

Mıhlama ustalarına göre, bu eşsiz lezzeti bakır tavada yaparsanız ciddi oranda bir değişim oluyormuş. Bakır tava, mıhlamaya lezzet katan detaylardan.

Peyniri tavaya attıktan sonra çok karıştırmayın. Dibi de tutmasın tabi ama ara ara karıştırın. Çok karıştırırsanız o ‘uzayan’ görüntüden eser kalmayacaktır.

peynir

Mıhlamaya su katacağınız zaman da karıştırmaya devam edin. Böylelikle su ve diğer malzemeler birbirine iyice geçecek ve daha hoş bir kıvam oluşturacaktır.

Eğer peyniriniz Trabzon peyniri değil ise, dil peynirini de kullanabilirsiniz. Kaşar peyniri de işinizi görebilir. Özellikle uzaması ve erimesi bakımından Migros Çeçil Peyniri de tam ihtiyacınızı görecek cinsten.

Mıhlamanın piştiği nasıl anlaşılır? Eğer tereyağı, karışımın üzerine çıktıysa o iş tamamdır, afiyet olmak üzeredir.

Mıhlamaya süt konur mu sorusuna da lezzetli bir yanıt var; konur! Bazı tariflerde lezzetin daha da yumuşaması için içine süt de ilave edilebiliyor.

mıhlama

E tabi finali de enfes bir mıhlama tarifi ile yapmak adettendir.

Malzemeler:

2 yemek kaşığı tereyağı
2 silme yemek kaşığı mısır unu
1 su bardağı su ve süt karışımı
100 gram Migros Çeçil Peyniri

Yapılışı:

1. Tereyağını tavaya alıp kızdırın.
2. Yağ kızınca mısır ununu ekleyip rengi dönene kadar kavurun.
3. Ardından su ve süt karışımını ekleyip, karıştırıp kaynatın.
4. Kaynayınca içine peynirini atıp ocağın altını iyice kısın ve bir iki kez karıştırıp, peynirin erimesini sağlayın.
5. Tereyağı üzerine çıkana kadar kısık ateşte pişirin ve ocaktan alın.

Tarif videosunu izlemek için tıklayın.