‘Fas’a Fiso Değil; Lezzet Cenneti!

Bu sayımızda Batı’nın “dünyanın en büyük mutfağı” olarak takdim ettiği, kısık ateşte pişen efsane lezzet Tajin için dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akınının yaşandığı, coğrafi konumu nedeniyle balık konusunda en bereketli ülkelerden biri olan Fas’a uzanıyoruz. Tüm yönleriyle Fas mutfağı için gözlerinizi yazımızın devamına, ruhunuzu ise çoook uzak diyarlara davet ediyoruz.

Fas mutfağı genelde balığa, ete ve sebzeye dayanıyor. Tüketilen etlerden en ilginçleri güvercin ve deve eti. Özel spesiyalleri ile damak ziyafetinin en doğru adreslerinden biri olan Fas mutfağında, çeşitli etlerle yapılan şiş kebaplar “Brochettes ve baget ekmek arası enfes sandviç Bocadillo dikkat çekenler arasında.  Sağlık uzmanlarının üzerinde önemle durduğu “iyi kahvaltı” kuralının Fas’ta pek de popüler (!) olduğu söylenemez; kahvaltıyı hafif geçiren Faslıların genel sabahı tereyağı, reçel, argan – bal karışımı, zeytin ve ekmek üzerine. İçecek tercihlerini ise nane çayı, kahve, çay gibi sıcak tatlardan yana kullanıyorlar. Kahvaltıyı hafif ısırıklarla geçiştiren Faslıların en önem verdikleri öğün öğle yemeği. Başlangıç olarak çorba ve mezeler yenirken ana yemekte gözler Tajin ve kuskus ziyafetine sahne olur. Akşam yemeği öğlene doğru daha hafiftir; nohut, mercimek veya bakla ile yapılan çorbadan sonra sade kuskus ya da hafif hamur işi gıdalar tüketilir. Tatlı ise diğer Mağrip ülkeleri ile benzerlik gösterir; badem ezmesi veya cevizle yapılan tatlılar favoriler arasında. En dikkat çekici noktalardan biri de Faslıların her yemek sonrası mutlaka meyve yemesi.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Tajin, Fas’ın bir nevi “mutfak yüzü” adeta. Peki, nedir bu Tajin’i özel kılan. Gelin ona değinelim.

Tencerenin adı var!

Tajin. Fas’tan Tunus’a uzanan en ünlü lezzetlerden. Türk mutfağındaki sahanı andıran, ancak ondan çok daha büyük ölçülere sahip olan bir çeşit tencere aslında. Ancak hikmetinden midir sahanından mıdır bilinmez dünyanın damağına doladığı en özel lezzet iksirlerinden. Faslılar, sulu ya da kuru her tür yemeği “Tagine” (tajin) adı verilen bu özel kapaklı tencerelerde hazırlar. Bu kullanım serviste de geçerlidir, en özel servisler bu özel tencere ile yapılır. Yaklaşık 3 cm derinliği olan bu tencerede, seramikten yapılmış ikinci bir kap daha var; kuskus dahil olmak üzere tüm sıcak yemekler bu seramik kaba konularak servis edilir. Tajin’de pişirilen yemeklerin tamamına Tajin deniyor kısaca; kuzu, dana, tavuk, keçi ve deve etiyle de yapılabiliyor. Tajin güveci satın alırken dikkat edilmesi gereken nokta, bu kapların farklı pişirme tarzlarına olan dayanıklılığı… Kuskusun da bu kabın içinde pişirildiğini sözlerimize ekleyelim.

fas mutfağı

Muhteşem 3’lü!

Fas denince ilk akla gelen üç harikayı seçtik. Başlangıç olarak nefis bir çorbaya ne dersiniz?

Harira Çorbası:

Arap mutfağına konuk oluyoruz. Et suyu, domates, mercimek ve nohut olmazsa olmaz ana maddeleri. Ek ilavelerde ise karşımıza sebze suları ve zengin baharatlar çıkıyor. Çorbanın en önemli özelliği tok tutması ve güç vermesi. Unutulmaz lezzeti ve damaklarda iz bırakan kıvamı da cabası.

Couscous (Kuskus)

Fas’ın milli yemeğinde sıra. Yukarıdaki Tajin yazımızda da belirttiğimiz o meşhur kuskus. Baştan belirtelim ki bu kuskus, bizim kuskusumuza pek benzemiyor. Örneğin taneleri bizimkine oranla daha küçük. Ana maddeleri buğday unu ve irmik. Yan maddelerde mısır, arpa ve tahıllar destek veriyor. Tüm bu malzemeler inceltiliyor ve soframıza kuskus olarak geliyor. En makbul olanı en ince olanı, marifet istiyor! Dilerseniz üzerine et ya da tavuk parçalarının yanı sıra dilediğiniz tatta sebzeler de ilave edebiliyorsunuz. Fas’ta en yaygın olanı ise kuzu eti ile olan. Kuru üzüm ve tarçınlı olanı da denemekte fayda var.

fas yemekleri
Pastilla/B’stilla (Bastiyya)
Pastilla da milli yemek kuskusu aratmıyor. Özel günler ve bayramların vazgeçilmez yemeği. Yufkanın içine konan iç pilav ve etin harmanlanmasından oluşuyor. Güvercin eti ile yapılanı çok meşhur. Üzerine fıstık ve pudra şekeri koymamak neredeyse ayıp!

Bunu Biliyor muydunuz?

* Fas mutfağını anlatırken belirtmeden geçmeyelim. Fas’ta birçok yerde yemekler el ile yenir. Özellikle üç parmaklarını kullanırlar. Peki ama neden? İnanışa göre bir parmakla melekler yemek yer; iki parmakla emirler, üç parmakla Peygamber, dört ve beş parmakla ise şeytan yer. Bu inanış doğrultusunda, el ile yemek yemenin bereketine ve uğuruna inanırlar.

* Fas mutfağının en önemli özelliklerinden biri tuz ile şekeri bir arada kullanmaları. Genelde yemekten sonra ya da öğünlerde yemeğe alışık olduğumuz taze meyve ve sebzeler ufak bir iki ekleme ile nasıl bir ziyafete dönüştüğünü hayal bile edemezsiniz!

Zamandan Tasarruf Kılavuzu: Bu yazı ağzınızı sulandırdı ve hemen bu lezzetleri denemek istediniz. Yapmanız gereken tek şeywww.sanalmarket.com.tr ‘ye girerek ihtiyacınız olan malzemeleri seçmek! Fas mutfağının kapınıza kadar gelmesi işte bu kadar kolay! Migros Sanal Market ile ister Fas mutfağını deneyin, ister Uzak doğu! Malzemeler Migros Sanal Market’ten lezzet katmak sizden!