Şerbetli Güzel: Fıstıklı Kadayıf

Siz de bir şerbetli tatlı sever misiniz? Şerbetli tatlı denildiğinde akla gelen ilk seçeneklerden biri olan kadayıfı, fıstıklı burma kadayıf şeklinde hazırladık. Arzuya göre önceden ısıtılmış fırında ya da ocak üzerinde tereyağı ilavesiyle kızarttığınız tel kadayıfları sıcak şerbetle buluşturup servis yaptık. Toz Antep fıstığının kadayıfa çok yakıştığını düşünsek de ceviz içinin de oldukça yakışacağını söylemeden edemedik.

Ve en can alıcı soruyu sorup servise geçiyoruz: Var mı tatlımızın üzerine bir top dondurma ya da kaymak isteyen?

Burma Kadayıf Tarifi

kackisilik_

12 adet

hazirliksuresi

20 dakika
pisirmesuresi__

40 dakika

malzemeler

300 gram taze kadayıf

1 su bardağı toz Antep fıstığı

150 gram tereyağı

Şerbeti için:

5 su bardağı toz şeker

2,5 su bardağı su

1 tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu

Püf noktası:

Taze kadayıfı tel tel açıp uzun ince şeritler halinde açtıktan sonra tatlı yapımına başlayın.

pisirmeonerisi

Burma kadayıfı arzuya göre toz Antep fıstığı yerine ince çekilmiş ceviz içi ilavesiyle de hazırlayabilirsiniz.

1

Oda sıcaklığında şerbetini çekene kadar beklettiğiniz kadayıfı, kaymak ya da vanilyalı dondurma ilavesiyle servis edebilirsiniz.

nasilyapilir

Tel tel ayırdığınız taze kadayıfları, bir karış genişliğinde ve uzun bir şerit halinde açın.

Toz Antep fıstığı serpip kenar kısımlarından kıvırarak rulo şeklinde sarın. Ruloların tamamen kapalı olmasına ve toz Antep fıstıklarının dağılmamasına dikkat edin.

Fırın tepsisini az miktarda tereyağıyla yağlayıp hazırladığınız burma kadayıfları tepsiye yerleştirin. Tel tel açtığınız kadayıflar bitene kadar aynı işlemi tekrarlayın. Hazırladığınız kadayıfları sıkı sıkıya yerleştirmeye dikkat edin.

Küçük parçalara ayırdığınız tereyağını burma kadayıfların üzerine yerleştirin. Ocak ya da önceden kızdırılmış fırına aldığınız burma kadayıfların bir yüzünü nar gibi kızarana kadar pişirin.

Tatlının şerbeti için; derin bir tencereye aldığınız su ve toz şekeri karıştırdıktan sonra kısık ateşte kaynamaya bırakın.

Kaynamaya başlayan şerbet karışımını taze sıkılmış limon suyuyla kestirdikten sonra ocaktan alın.

Fırın ya da ocaktan alıp ters çevirdiğiniz burma kadayıfın diğer yüzüne de kalan tereyağını paylaştırıp pişirme işlemini sürdürün.

Sıcak kadayıfın üzerine önceden hazırladığınız sıcak şerbeti, azar azar gezdirip içine çektikten sonra dilimler halinde servis edin.