Haftanın En Yeni Tarifleri

Her gün yenileri eklenen yüzlerce tarifimiz arasından en yenilerini bu hafta için seçtik. Mutlaka deneyin!

1. Saksı Kebabı

Karnıyarık yemeğinin kıskanacağı, patlıcan kızartmalarının gıpta ile bakacağı, tadanların ise parmaklarını yiyeceği farklı mı farklı, leziz mi leziz bir tarif var sırada! Öyle ya, patlıcan ve et birleşir de ortaya kötü bir sonuç çıkar mı hiç?

saksi-kebabi-tarifi

2. Erik Tavası

Bilirsiniz; topraklarımızda yetişen her güzel sebzeden, meyveden her şekilde faydalanmak bizim en başarılı olduğumuz alanlardandır. Yeşil erik de faydalandığımız o meyvelerden biri. Yeşil erik için “Kompostosu, turşusu, reçeli yapılırken neden bu kez et yemeği de yapılmasın?” diyen Gaziantepliler oldukça başarılı bir işe imza atmış diyebiliriz. Evet, tahmin ettiğiniz üzere erik tavası; Gaziantep yöresi ile özdeşleşmiş bir bahar yemeği.

erik-tavasi-tarifi

3. Meyveli Kek

Çay denince hemen gözlerinin önünde uçuşan kekler belirenler, çayı asla yalnız içemeyenler burada mı? İsteğinize şahane bir cevap olacak, çayınıza çok yakışacak nefis bir kek tarifi var sırada.

meyveli_kek_tarifi

4. Ebegümeci Kavurması

Özellikle ısırgan otu gibi yeşilliklere bayılanlar, organik yaşamla haşır neşir olmayı amaç edinenler, mevsimi gelince dağda bayırda şifa dolu otların peşine düşüp keyifle toplayarak zevkle pişirmeye inananların bu tarifi çok seveceğinden eminiz!

ebegumeci_kavurmasi_tarifi

5. Kolay Katmer

Her gün olmasa da arada bir herkes biraz hamur işini hak eder diye düşünüyoruz. Hele ki zorlu bir hafta sonrasında belki de evde yapılabilecek tek kahvaltıyı sadece kahvaltılıklarla geçirmeyi kimse istemez. Peynire, reçele şöyle sıcacık hamurdan lezzetli bir yoldaş gerek. Mesela tel tel ayrılan katmer nasıl olur? Şahane değil mi?

kolay_katmer_tarifi

6. Zeytinyağlı Barbunya

Kuru fasulye desen değil, nohut desen hiç değil, piyaz desen o da değil.
Zeytinyağlı barbunya, kendine has özellikleri ve güzellikleriyle gönülleri fethedip sofralardaki yerini korumaya devam ediyor.

zeytinyagli_barbunya_tarifi

7. Dana Yanaklı Kuru Fasulye

Geleneksel lezzetlere bayılanlar, alışılmış damak tadından vazgeçip yeni lezzetleri denemeye pek de açık olmayanlar iyi bilir. Kuru fasulye, kolay kolay reddedilmeyip büyük bir çoğunluk tarafından kabul gören müthiş lezzetlerinden biridir. Samimiyet dolu sofraların yıldızı, gurbette yaşayan bünyelerin ev hasreti, anne tariflerinin en harika seçeneğidir.

dana_yanakli_kuru_fasu%cc%88lye_tarifi