Haftanın Lezzet Dolu Tarifleri

Haftanın lezzet dolu tarifleri; her güne bir tarif önerisiyle yine MigrosTV’de!

1. Afrika Rüyası

Yapımında leziz bir pasta için gereken tüm malzemeleri barındıran bir tarif ile tanıştırmak isteriz sizi. Biraz krem şanti, biraz kakaolu bisküvi falan derken rüya gibi bir lezzet çıkıyor ortaya. Bir yandan çikolatanın yoğun tadına doyacak diğer yandan vanilyanın yumuşak arkadaşlığı ile sakinleşeceksiniz. “Dondurma mı pasta mı?” şeklinde dünyanın belki en tatlı ikilemi arasında mekik dokuyacaksınız. Detaylar videomuzda, şimdiden afiyet olsun!

afrika_ruyasi_tarifi

Rüya gibi; Afrika rüyası

2. Ezogelin Çorbası

Biliyorsunuz ki pek bir çorba seven milletiz. Soframız ne kadar zengin olursa olsun eğer ki başlangıcı çorba ile yapmazsak eksik kalır, adeta kalbimizin bir ucu parçalanır da parçalanır.

ezogelin_corbasi_tarifi

Dumanı üstünde; Ezogelin çorbası

3. Soğan Reçeli

Biliyorsunuz milletçe iki yiyeceği her çeşit ile hazırlayabiliyoruz. Birincisi turşu, ikincisi reçel!

Erikten tutun, sarımsağa kadar her yiyeceğin turşusunu kurduk; hamsiden tutun, bal kabağına kadar her yiyeceğin reçelini yaptık. Evet, sıra geldi soğan reçeline! İlk duyunca yüzde şöyle bir burun kıvırma gibi tepkiler oluşabilir; ama ön yargıyı kovalıyor, yeniliklere açık oluyoruz. Soğan reçeli, farklı bir seçenek olup sonuçlardan da oldukça memnun ediyor.

sogan-receli

Reçeli de olur; soğan reçeli

4. Lahana Dolması

Hafif bir akşam sofrası ya da bol sohbetli bir çay sofrası mı hazırlamak istiyoruz? O halde başrol, dolmaların olacak demektir. Biber dolması mı, patlıcan, kabak hatta soğan dolması mı? Yoksa yaprak sarma mı yapsak? Hemen her sebzenin içerisine malzemeleri doldur oh mis gibi bambaşka bir yemek hazırlamış ol, değil mi?

lahana_dolmasi_tarifi

Türk mutfağının efsane lezzeti; Lahana dolması

5. Zeytinyağlı Kereviz

Çocukluğumuzun suçlu kahramanı, patates görünümüyle biraz yalancı ama çokça faydalı sebzemiz kereviz! Hafif öğünlerin başkahramanı, diyetlerin en besleyici, sağlık için en faydalı olan zeytinyağlı kerevizi yapmak öyle pek de kolay değildir aslında. Yemesi hafiftir de yapımı hafife alınmamalıdır. Hem lezzetli olması hem de vitamininin kaçırılmaması gerekir.

zeytinyagli_kereviz_tarifi

Hafif ve sağlıklı; zeytinyağlı kereviz

6. Simit

İnsanlar ikiye ayrılır o leziz yuvarlak susamlı şeye simit diyenler ve gevrek diyenler. İnsanlar yine ikiye ayrılır; simiti bölerek yiyenler, simiti bölmeden ısırarak yiyenler.

Neyse; biz bu tartışmalara hiç girmeyelim, siz kendinize göre olanı seçin; ancak buluşulacak ortak bir nokta var ki o da simitin gerçekten milli yiyeceklerimizden biri gibi olması. Vapur-martı ikilisini tamamlayan ayran ya da çayın en iyi dostu, krem peynirin sürülmek için can attığı, kolayca ve ucuzca karın doyurup daha çok manevi yönümüzü zenginleştiren, şiirlere hatta şarkılara konu olan harika buluşlardan biri o!

simit_tarifi

Evde de olur; simit 

7. Samsades Tatlısı

Bu kez yolculuk İzmir’in Seferihisar’ına! Birçok kişinin yeni yeni duymaya başladığı; ancak Seferihisarlıların bayıldığı bir tatlı var sırada. Künefeye rakip mi olur, tamamen kendine özgü mü dersiniz bilemeyiz; ama özellikle de peynir ve şerbet ikilisine aşıksanız ona bayılmanız an meselesi!

İsmi ile oldukça havalı, tuzsuz lor peyniri, tarçın ve şeker karışımı ile diğerlerinden oldukça farklı, lezzeti ile iddialı samsades tatlısı için kollar sıvansın!

samsades_tatlisi

Yöresel tatlı; samsades