Hani Meyve Kilo Aldırmazdı? Meyve Tüketirken Farkında Olmadan Yaptığımız Hatalar

Kilo aldırır gibi keskin bir cümle ile giriş yapmayalım ama fazlası kilo aldırır, onu da söyleyelim. Bugün sizin için meyve tüketirken farkında olmadan yaptığımız hataları derledik.

1- “Meyve, meyvedir.”

Bütün meyvelerin eşit olduğunu düşünmek ile başlayalım. Bir muz ile elmayı ‘meyvedir nasılsa’ rahatlığı ile bir sayarsak buyurun kalori şenlikleri başlasın.

muz

2- “Meyvedir, bir şey olmaz.”

Nasıl olmaz? %90’ı su diye oturup bir karpuzu tüketin, sonra artan şeker değeriniz ve kalori yağmurunuz ile bunu yeniden konuşalım istersiniz.

meyve_salataları

3- “İçim ezildi, bir elma yiyeyim.”

Açlık ile iç ezikliği arasındaki çizgiyi bilmemek de bir sorun. Eğer yemek saatinize daha varsa, açlığınızı bastırmak için 120 kalori değerinde bir büyük elma yerine 50 kalori değerinde küçük olanını tercih edin ki yemeğe kadar tutsun.

meyve_hasadı

4- “Organik diyorsun ama pahalı o…”

Ama bilseniz ki nasıl sağlıklı! Organik meyvelerin maliyeti ve şekli şemali diğerlerine göre farklı olsa da emin olun bu fark sağlığınıza da yansır. Gücünüz dahilinde organik tüketmenizde yarar var. İsterseniz işin ‘neden’ kısmını şu anlattığımız yazımızda okuyabilirsiniz.

meyve maskesi

5- “Bi’ meyve soy da yiyelim.”

Soymadan yeseniz? Çok klişe olacak ama vitamini hakikaten kabuğunda 🙂 Güzelce yıkadıktan sonra kabuğundan ne zarar göreceksiniz ki? Tamam ananası, karpuzu kabuğuyla yiyin demiyoruz ama şu elma kabuklarını atmayın, yazık.

meyve