Haydi Rastgele: Eylül Ayında Hangi Balık Yenir?

Ve geldik bir ‘rast gele sezonu’na daha… Eylül ayının gelmesiyle beraber balık sezonu da açıldı! Oltalar elimizde, misina belimizde, biz gideriz denize hey denize! Gitmeye gideriz de bu balık tutma işini ezbere yapmayalım dedik. Önce işi bir bilene soralım bizce. İsterseniz önce olta seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini öğrenerek başlayalım işe ki balığımızı sağlama alalım. Sonra da gelelim esas konumuza; Eylül ayında hangi balık yenir?

Sizin için mevsim tazelerini araştırdık. Eylül Ayında Hangi Balık Yenir?

1- Palamut

Pişmesi kolay tadı olay bir balık ile başlayalım yazımıza. Roka soslu olur, kırmızı soğanlı olur, sebzeli olur. Tabi buğulamasını da unutmamalı.

Palamut Balığı

2- BarbunYoğun balık tadından uzak, biraz daha hafif tercih edenlerdenseniz barbun piyasada, hayırlı olsun. Domatesli ya da pazılı barbun denemiş miydiniz bilmiyoruz ancak tariflerimize bir göz atın deriz.

barbunya-kizartma-tarifi

3- SardalyaSardalyanın en büyük özelliklerinden biri  bıçağın bile değmesine gerek kalmadan soyulması, hemencecik kılçığından ayrılıvermesi. Diri ve yağlı bir balık olduğunun da altını çizelim.

sardalya

4- Çipura

Ve geldik lezzetli balık denince ilk akla gelen büyüğe; çipura. Levreğe benzer tadı, biraz daha yağlıdır belki. Biberiye ile harmanlanınca nefis oluyor, daha farklı bir sunum isterseniz de ıspanak yaprağında rulo çipura şahane bir seçim olacaktır.

Ispanak Yaprağında Rulo Çipura!

5- Kırlangıç

Küçüğüne derviş deniliyor. Sırt kısmı kırmızı, yüzgeçleri bir garip balık. Lezzeti güzel; Marmara, Ege ve Akdeniz’de görülüyor. Çorbası, yahnisi ve köftesi pek meşhur.

kırlangıç

Eylül ayı balıklarıyla konuk olduk sayfanıza, Ekim’e kadar bir süre idare eder bu lezzetler. Ekim ayı geldiğinde mevsim tazeleri ile bakın neler yapacağız, bizi takip etmeye devam edin!