Her Güne Bir İftar Önerisi MigrosTV’de!

Mevsimin taze sebze ve meyveleriyle her güne bir tarif önerisi MigrosTV’de!

1. Etli Safranlı Pilav

Et ve pilavın lezzetli aşkından şüphe duyulmaz. Peki bu aşk içerisine safran da karışırsa neler olur? Attila İlhan’ın Üçüncü Şahsın Şiiri gibi bir şey çıkar ortaya sanki ne dersiniz? Yok, bu kez üzücü bir konu değil şiir gibi bir lezzetin dimağlara işleyeceğinin haberini veriyoruz!

Bayram sofralarına yaraşacak, su böreğini yalnız bırakmayıp mis gibi yaprak sarmalara rakip olacak nefis bir pilava siz yemek tutkunlarının hayır diyemeyeceğini biliyoruz.

etli_safra_pilavi

Tek başına ana yemek; etli safranlı pilav.

2. Malta Eriği Tatlısı

Yeni dünya ismi ile de bilinen malta eriğinin lif açısından zenginliği sayesinde sindirimi kolaylaştırması, cilt ve göz sağlığı için olumlu katkılarda bulunması gibi birçok faydalı özelliği tatlıya karıştırarak harika bir tercih etmiş olacaksınız. Üstelik tıpkı havuç ve bal kabağı gibi A vitamini açısından zenginliği ve kan şekerini aniden yükseltmeyen özelliği ile malta eriği, bir tatlının başına gelebilecek en doğru malzemedir diye düşünmekteyiz. Tarifi uygularsanız size de bu düşüncelerimizi ispatlamış oluruz. Malta eriği tatlısı yapımı hakkında tüm detaylar videomuzda.

maltaerigi_tatlisi

Yemek sonrası; Malta eriği tatlısı.

3. Semizotu Çorbası

“Salatası, zeytinyağlısı derken çorbası neden olmasın?” dedik ve mutfağa doğru koyulduk. Mevsimin en taze semizotlarını emelimize alet ederek hiç de fena etmedik.

Semizotunu sevmeyen damakların bile onu kabul edebileceği, faydalarından keyifle yararlanabileceği güzel bir alternatif olarak semizotu çorbasına sofranızda yer açın!

Oldukça besleyici semizotu çorbasını ister kendiniz iştahla tüketebilir isterseniz de bebek ve çocuklarınıza da gönül rahatlığıyla verebilir onların gelişimlerine olumlu bir katkıda bulunabilirsiniz.

semizotu-corbasi

Sağlık çorbası: Semizotu.

4. Karadut Şurubu

Hadi şimdi biraz çocukluğunuza inelim. O zamanlar hastalandığınızda içtiğiniz o meyveli şurupları hatırlayın, nasıl da size bir ilacı bile sevdirip neredeyse hepsini gizlice içmenize teşvik ederdi o lezzetleri değil mi?

Tıpkı acı hap sevmeyen çocuklara ilaç içirmeyi başaran o tatlı şuruplar gibi karadut şurubu da karadut meyvesini sevmeyenlere iyi bir alternatif olabilir. Tabii, karadut meyvesi de nasıl sevilmez bilemeyiz; zevklere karışmak olmaz şimdi.

karadut_surubu

 

Sağlık dolu içecek; Karadut şurubu.

5. Köfteli Bezelye

Sıcacık tencere yemeklerinin yıldızı, misafir dolu sofraların kurtarıcısı, köfte-patates aşığı çocuklara mükemmel bir alternatif!

Hem hafif ve faydalı hem de vitamin ve protein dolu köfteli bezelye yemeği, bünyelere sağlık doldururken; renkli sunumu ile de gözleri şenlendiriyor.

Kolay yapımı ve lezzeti sayesinde kendini yeterince sevdirirken sağlıklı özellikleri sayesinde de bolca yediğinizde sizi hiç pişman ettirmiyor. Bir de yanına cacık ve pirinç pilavı eklenirse dünyanın en özel menüsü olabilme sihrine sahip bizden önermesi.

kofteli_bezelye_tarifi

Sağlıklı lezzet topları: Köfteli bezelye

6. Dut Pekmezi

Dut mevsimini sabırsızlıkla bekleyen dut âşıkları burada mı? Bu kez leziz dutlardan, şifa niteliğinde bir pekmez hazırlama fikrimize de bayılacağınızdan eminiz.

İsmi duyulduğu an “Olsa da yesem” denilen lezzetlerin başında gelecek ister kaşık kaşık ister ekmeğe sürüp tüketebileceğiniz isterseniz de tatlı, pasta tariflerinde kullanabileceğiniz leziz dut pekmezinin lezzetine doymaya; onunla sağlıklı bir yaşamın kapısını aralamaya hazırsanız gelin peşimizden.

dut-pekmezi

 

Rengiyle göz alır; dut pekmezi.

7. Arpacık Soğanlı Et Yahnisi

Ucuz etin yahnisinin nasıl olduğu konusunun tartışmaları devam ederken ona rakip olacak bir soru daha geliyor. Arpacık soğanlı et yahnisi nasıl olur? Bizce şahane olduğu kesin!

Yumuşacık, kuşbaşı etlerin içerisine taptaze arpacık soğanların lezzetini bıraktığı, et sevenlerin bayılacağı leziz bir yahni ile önce sofranızı sonra midenizi şenlendirmeye hazır olun. İster yanına şöyle bir üzerinde suyunu gezdirdiğiniz pilavı ekleyip kaşık kaşık yeyin, isterseniz de ekmeğinizi suyuna bana bana lezzetine doyun.

arpacik_soganli_et_yahni

 

İftar sofranıza: Soğanlı yahni