Her Şeyin Sığdığı Tatil Bavulu Hazırlamak İçin 9 Taktik

Tatil yerinizi belirlediniz, tatil zamanınız geldi çattı; sırada bavul hazırlama süreci var. Bu süreç kimileri için oldukça heyecanlı ve zevkli; kimileri için de oldukça can sıkıcı ve zorlayıcı.

Bavul hazırlama aşamasında aman hiçbir şey unutmayalım, derken bu sefer de bavul dolup taşmaya başlar ve hepsini sığdıramama riski oluşur. Bu sahneler hepimize tanıdık geliyor, öyle değil mi? O halde gelin peşimizden, bavulunuzu tasarruflu kullanarak her eşyanızı kolayca sığdırabilir, tatil keyfinizi bozmayabilirsiniz. İşte doğru bir şekilde bavul hazırlamak için 9 ipucu:

1. Mutlu Kıyafet Ruloları

Sosyal medyayı aktif kullananlar iyi bilir. Bir dönem “mutlu suşi rulosu” başlıklı bir video oldukça popüler olmuş ve çokça sevilmişti. Şimdi en az o suşi rulosu kadar mutlu kıyafet ruloları yapmanızı öneriyoruz!

Bavul hazırlığında kıyafetleri her zamanki gibi katlayıp koymak yerine rulo haline getirip yan yana koyarsanız yerden önemli ölçüde tasarruf yapmış olursunuz. Bu taktiğin özellikle de uzun pantolonlarda çok fazla işe yaradığını görecek siz de kıyafet ruloları kadar mutlu olacaksınız.

seyahat

2. Vakum Torbaları Edinin

Hemen şimdi gidip bir sürü vakum torbası alın da bavul hazırlama işinin başına öyle oturun! Kıyafetlerinizi vakum torbalarının içine koyup bavula öyle yerleştirdiğinizde yerden önemli ölçüde tasarruf edebilir, kıyafet dışındaki birçok eşyaya yer açabilirsiniz.

valiz

3. Kişisel Eşyaları Küçültün

Duş jeli, şampuan, deodorant gibi kişisel eşyalar olmazsa olmazlarımız arasındadır; ancak seyahat sırasında en çok yer kaplayan ürünlerden biridir. Bunun için bu ürünleri normal boyutları yerine seyahat boyutlarını satın alarak yerden önemli ölçüde tasarruf yapmış olacaksınız.

guvenli-seyahat

4. Ayakkabılardan Başlayın

Genelde yapılan en büyük hatalardan biri, ayakkabıları en sona bırakmaktır; ancak en sona bırakılan ayakkabılar hep dışarda kalmaya mahkum olmuştur. Bunun için bu kez bir değişiklik yapın ve bavulunuzu yerleştirmeye ayakkabılardan başlayın. Ayakkabıların içini ufak kutular, ayakkabıların arasındaki boşlukları çorap gibi eşyalarla doldurabilir yerden önemli ölçüde tasarruf edebilirsiniz.

cocukla-seyahat

5. Bavul Boyutunu İyi Seçin

Düzenli bir bavul için sadece işlev değil, boyut da önemlidir unutmayın. İdeal bir bavul için mümkünse kabin boyu olanlarını tercih etmelisiniz.

Seyahat

6. Önemli Eşyalar El Çantasına

Bavulunuz var diye her eşyanızı içerisine koyacağınızı düşünmeyin. Özellikle zarar görmesi kolay olan fotoğraf makinesi gibi elektronik eşyalarınız için özel bir el çantası hazırlayıp yanınızda taşıyın. Böylece hem yerden tasarruf etmiş hem de eşyalarınızı güvence altına almış olacaksınız.

seyahat

7. Küçük Cepli Bavullar Tercih Edin

Küçük cepleri, fermuarlı gözleri bulunan bavulların sandığınızdan daha çok işe yarayacağı kesin! Aksesuar, çamaşır gibi kişisel eşyalarınızı bavulun bu bölümlerine yerleştirerek yerden önemli ölçüde tasarruf sağlayabilirsiniz.

çocukla seyahat

8. Vazgeçmeyi Bilin

Hayatın birçok alanında olduğu gibi bavul hazırlama sırasında da vazgeçmek son derece önemlidir. Bir eşya için “ya lazım olursa, yanımda bulunsun.” gibi ifadeler kullanıyorsanız bilin ki o eşya asla lazım olmayacaktır. Birkaç eşyadan bu şekilde vazgeçtiğinizi düşünürsek bavulda otomatikman epeyce yer açılacak demektir.

seyahat-plani

9. Son Ana Bırakmayın

En önemlisi de bavul hazırlama işini son ana bırakmayıp daha önceden ihtiyaç listesi oluşturarak bavulunuzu sakince hazırlamaktır. Böylece ne gereksiz eşya alacak ne de gerekli olanları unutacaksınız.

İdeal bavulunuz da hazırsa yolunuz açık olsun, hayat boyu keşfetmeniz dileğiyle!