Siz Bu Hataları Yapanlardan Olmayın: Hindi Pişirirken Sıkça Yapılan 6 Büyük Hata

Yeni yıla sayılı günler kala mutfaklarda hindi pişirmeye dair tatlı bir telaş başlar. Yılbaşı sofrasının odak noktasında olan hindiyi en doğru şekilde pişirmenin püf noktaları, “Hindi en güzel nasıl ve kaç dakika pişirilir? sorularının cevapları aranır durur.

Tam lezzetini yakalamak zor ve zahmetli gibi görünse de, sanılanın aksine keyifli ve yılbaşı heyecanını yaşatan bir hindi pişirme serüveni yaşayabilirsiniz.

hindi-tarifi

Siz bu hataları yapanlardan olmayın… İşte hindi pişirirken yapılmaması gereken 6 büyük hata!

  1. Hindiyi yıkadıktan sonra kağıt havlu yardımıyla iyice kurulayın. Hafif nemli de olsa iyice kurulanmamış hindiler, tam kıvamında pişmeyecek, istenilen kıtırlığa ve kızarmış rengine kavuşmayacaktır. Hindiyi yıkadıktan sonra üzerinde kalan küçük tüyleri yok etmek için ocağın üzerinde tütsüleyebilirsiniz.
  2. Hindi pişirirken sıkça yapılan hatalardan biri de, bu güzel Yılbaşı ritüelini aceleye getirmektir. Hindi, pişirmenin hemen öncesinde derin dondurucudan çıkartılmamalı, iyice çözdürülerek oda sıcaklığına getirilip, ardından pişirilecek şekilde planlanmalıdır.
  3. Hindiyi marine etmemek, ona gereken ilgi ve alakayı göstermemek de büyük hata! Çünkü hindinin kolay pişmesi, ve gerçek lezzetine kavuşması için marine işlemi şart. Defne yaprağı, karabiber, limon, sirke yanısıra pek çok lezzete uyum sağlayan hindiyi damak zevkinize uygun bir marine etme tekniğiyle mutlaka pişmeye hazır hale getirmelisiniz.
  4. Kullanacağınız baharatları marine sosunun içine eklemelisiniz. Nefis aromalarını sosa bırakan baharatlar direkt kullanıldığında, uzun pişme süresi nedeniyle yanacak ve istenmeyen bir tat ortay çıkacaktır.
  5. Bir diğer büyük hata da okuduğunuz ya da dinlediğiniz hindi pişirme önerisini bire bir uygulamak olacaktır. Pişirme torbası ya da alüminyum folyo kullandığınızda pişirme derecesinin arttığını ve süresinin uzadığını, fırının özelliklerine, hindinin büyüklüğüne ve yanı sıra içinin boş veya dolu olmasına göre de tarifin büyük ölçüde değişeceğini unutmayın.
  6. Hindi piştikten sonra fırından çıkarılıp, hafif soğuması beklenip hemen servis edilmesi de sıkça yapılan hatalardan. Pişmiş hindiyi varsa tepside kalan suyuyla birlikte servis tabağına aldıktan sonra alüminyum folyoyla kaplayın ve yarım saat kadar bekleyin. Suyunu geri çekeren lezzetini tamamlayacaktır. Şimdiden afiyet olsun!