Hint Muftağında İnecek Var!

Bu sayımızda, en sıra dışı ve bol baharatlı mutfaklardan birine konuk oluyoruz; tatlısından tuzlusuna 1001 çeşit baharatla harmanlanan özel tatlar diyarı Hindistan.
Renkli giysileri, göz çevresi ve ellerini süsleyen kına motifleri ve bol baharatlı mutfağı ile Hindistan’da bir sosa banıp çıkacağız bu sayımızda.
hint_mutfağı
Sos demişken…Et yemeklerinin ve hatta salataların en yakın arkadaşlarından birinden bahsederek başlayalım cümlemize; köri sosu. Köri sos, Hindistan’ın başlıca soslarından, et yemeklerinin vazgeçilmezi. İşin ilginç yanı köri diye bir baharat yok. Yani Hindistan’da bir lokantaya gittiğinizde köri diye bir baharata erişemezsiniz çünkü her yemeğin “köri”si ayrı. “Köri”ler yemeğe göre değişiklik sergiler. Örneğin bir tavuk ya da bir sebze yemeğinin “köri”si farklı olabilir. Köri, birden fazla baharatın bir araya gelmesi ile oluşan bir lezzet.

Baharat diyarı…

Sözlerimize başlamadan önce belirtmiştik; Hindistan’da tatlılarda bile baharat kullanılıyor. Baharatı bu kadar baş tacı etmiş bir milletten bahsederken, bu meşhur baharatlara değinmeden geçmeyelim. İşte en özelleri…

Garam Masala:

En ünlü baharatları. Birden fazla baharatın karışımından elde edilen benzersiz tat, özellikle tavuk, hindi ve dana etli yemeklerin vazgeçilmezi. Garam “acı”, Masala ise “karışım” anlamına geliyor. Yöreden yöreye değişiklik gösteren baharat, şu efsanelerin karışımından elde ediliyor genelde; kimyon, kişniş, kakule, karabiber, defne yaprağı, yenibahar.

Kesar/Zaafraan:

Adından da anlaşılacağı üzere bu baharat safran. Hint mutfağının sevilen lezzetlerinden olan safranın dünyadaki en pahalı baharat olduğunu biliyor muydunuz? Samana benzeyen kokusu ve oldukça keskin bir tadı olan safranın bir diğer özelliği ise yemeklere altın rengini katması.

Imli:

Hint hurması demirhindi. Tadı ekşi olan bu baharat aynı zamanda çok besleyici. Pek çok yemeğe, salatalara, çorbalara ve turşulara katılır. Üzerine toz şeker serpiştirilerek çiğ olarak da tüketilebiliyor. Koyu rengi ve yemeklere kattığı ekşi tat ile Hint Asya ve Latin Amerika mutfağında da sıklıkla tüketiliyor.

Rai:

Kara hardal tohumu. Hindistan’da tereyağında kızartılıp patlatılan tohumlar hoş kokuları ile garnitürlerde veya çeşni olarak yemeklerde kullanılır sıklıkla. Toz hardal ise içeceklere ve fırında yapılan bazı yemeklere tat katar.

 Ana yemeğinizi nasıl alırdınız?Nefis baharatlarla harmanlanan meşhuuur Hint yemeklerini de unutmadık. İşte o özel lezzetler!
hint__yemekleri
ThaliHindistan’ın adeta milli yiyeceği. Çeşit çeşit sebze ve etin tadımlık olarak tepside sunulduğu yiyecek türü. Eyalete göre değişen onlarca çeşidi var. Thali, yeşil mercimek çorbası, sulu sebze yemeği, çapati, pilav ve sulu patates yemeğinden oluşan bir lezzet topluluğu. Hindistan’da yenebilecek en ucuz ama en doyurucu yemeklerden bir tanesi olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Chenna masala

Yukarıda bahsettiğimiz masala sosu ile nohut yemeğinin karışımından elde edilen enfes lezzet.

Biryani

Bol baharatlı, bol soslu, üzerine soğan ve çeşitli sebzelerin eklendiği kızarmış pilava Biryani deniyor. Çeşitleri, damak tadına göre değişiklik gösterebiliyor. Oldukça da doyurucu.

Pakora

Baharat karıştırılmış hamurun içine kapatılan sebze ve et parçalarının kızartılarak pişirilmesiyle yapılan bir nevi “ana yemek görünümlü atıştırmalık”. En lezzetli olanı patates ve peynir ile yapılanı, hemen belirtelim.

Vada pav

Alışılagelmemiş bir lezzet daha, vada pav. Bildiğimiz patates püresinin ekmek arası versiyonu. Bir diğer adıyla ekmek patates. Üzerinde farklı soslarla da servis edilebilen bu lezzet, fiyatı ile oldukça uygun tatlardan.

Kofta

Köfte gibi 🙂 Farkı, etsiz olması. Peynirden, patatesten ve daha birçok malzemeden yapılan çeşitleri mevcut.