Meyvelerin En Bereketlisi: Ramazan Ayını Daha da Tatlandıran Hurmalı Tarifler

Ramazan deyince oruç, oruç deyince iftar, iftar deyince hurma denklemi sizin de kafanızda kuruldu mu? Evet evet Ramazan yalnızca orucu değil, hurmayı da tekrardan sofralarımıza getirdi şükür! Sahi neden sadece Ramazan ayında yiyoruz bu şahane meyveyi? Orucun, hala zeytinle mi yoksa hurmayla mı açılacağı tartışmaları konuşulurken, size hurmayla yapabileceğiniz kusursuz lezzetlerden bahsedelim.

Her şeyin başı bilgi! Öncelikle bir tıklayın bakalım bu mükemmel meyveler neyin nesiymiş, ne işe yararlarmış, faydaları nelermiş ve gerçekten palmiyelerde mi yetişiyorlarmış? İşte hurmanın bilinmeyen dünyası.

hurma

Sıra geldi lezzetlere. Havalar çok sıcak, serin bir şeyler içmek istersiniz diye size buz gibi bir smoothie tarifi verelim dedik. Hem ramazan lezzetine uygun, hem de yaz sıcağına.

Yaşasın muzlu hurmalı smoothie.

muzlu hurmalı smoothie

Hurmadan ana yemek yapmamızı beklemiyorsunuz herhalde. Elbette bu kadar tatlı bir meyveyle ancak yaramaz lezzetler yapacağız. İşte hurma ve çikolatanın birleşimiyle damak çatlatan bir lezzet. Çikolatalı hurma!

cikolatali-hurma

 

 

İftar sonrası çay yayına tabi ki hurmalı ıslak kek yakışır. Neden her yerde hurma var diyebilirsiniz. Ama ilk maddeyi okuduysanız fark ettiniz ki çok faydalı bir meyve, hem zaten ramazandan sonra çok yemeyeceğinizi biliyoruz!

Hurmalı Islak Kek Tarifi

Ve işte hurmalı tariflerin jübilesi! İster bununla iftar açın, isterseniz sahur yapın, isterseniz yemeyip yanında yatın. Nasıl, ne şekil olaya dahil olursunuz bilmiyoruz ancak bu tarifle mutfağınızda bambaşka bir dünyanın kapılarını aralayacağınıza emin olabilirsiniz.

Hurmalı baklava hamuru dilimleri!

Baklava Yufkasında Hurma