İçinizi Isıtacak 6 Yiyecek

İçinizi ısıtacak yiyecekleri sizin için sıraladık…
1. Kırmızı Pul Biber
İçerdiği kapsaisin pigmenti ile sinir hücrelerini uyararak ısınmanızı ve sıcak hissetmenizi sağlar. Kırmızı pul biberi hemen her yiyeceğin üzerine serperek faydasını görebilirsiniz.
baharatlar-nasil-saklanir

2. Dondurma
Kim demiş kışın dondurma yenmez diye? Bu klişeyi bırakın artık, demeye geldik. Yapısında yüksek oranda yağ, protein ve karbonhidrat bulunduran yiyeceklerden biri olan dondurma, ilk tüketildiği anda serinlik hissi verse de sindirim süreci başladığı andan itibaren vücut ısısının yükselmesini sağlar. Çünkü sindirim için gerekli enerji üretilirken vücut ısısı da artar.
muzlu-dondurma

3. Tarçın ve Benzeri Baharatlar
Tarçın, zerdeçal, kimyon gibi birçok baharat; içerdikleri sayesinde vücut sıcaklığını arttırıyor. Kış günlerinde tarçınlı bir çay, kimyonlu bir köfte ve zerdeçallı bir tatlı tüketerek vücut ısınıza katkıda bulunmayı istemez misiniz?

4. Zencefil
Hem vücut ısısını dengeliyor hem de bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlıyor. Kış için daha muhteşem bir seçenek olamazdı öyle değil mi? Hadi, zencefilin hem tazesi hem de kurusunu tercih ederek kendinize iyilik yapın.
zencefil çayı

5. Havlıcan
Zencefilin bilinmeyen kardeşi havlıcan ile tanışsanız iyi edersiniz. Çin zencefili olan havlıcan da hem vücut ısısını dengeliyor hem de bağışıklık sistemini güçlendirerek sizi bütün kış hastalıklarından koruyor.

Yulaf ezmesi:
 Kompleks karbonhidrat adı verdiğimiz zor sindirilen karbonhidrat içeren yulaf, karabuğday, tam tahıllı makarna gibi yiyecekler vücutta daha uzun süre işlem gördüğü için uzun süre vücut ısınızın korunmasını sağlayarak rahat bir kış geçirmemizde katkıda bulunurlar.
yulaf