Kaşık Kaşık Yenilesi: İrmik Tatlısı

Hazırlaması kolay, lezzeti olay pratik bir tatlı tarifi. Kendi içinde uyumlu, oldukça eğlenceli 9-8 ritimli bir arkadaş irmik tatlısı. 9 kaşık irmik, 8 kaşık toz şeker ve sütün eşsiz uyumu diyebiliriz onun için. Portakal ve arzuya göre kullanılacak limon kabukları neşesi.

Size küçük bir sır: İrmik tatlısı tarifini küçük bir dokunuşla bisküvili yapabilir ve porsiyonluk kuplarda hazırlayabilirsiniz. Buyurun öyleyse bisküvili irmik tatlısı.

Gözler şerbetli irmik tatlısını da aramış olabilir, sizler de haklısınız. Renkler ve zevkler tartışılmazmış.

Bir kaşık asla yetmeyecek!

İrmik Tatlısı Tarifi

9 dilim

Hazırlık süresi: 10 dakika

Pişirme süresi: 20 dakika

Malzemeler:

4 su bardağı süt

9 yemek kaşığı irmik

8 yemek kaşığı toz şeker

1 adet rendelenmiş portakal kabuğu

Üzeri için:

2 yemek kaşığı portakal reçeli

1 tatlı kaşığı tarçın

Püf noktası:

Ocaktan aldığınız tatlıyı, oda sıcaklığında kısa süre beklettikten sonra suyla durulanmış cam bir kalıba boşaltıp buzdolabında 2-3 saat kadar beklettikten sonra servis edin.

Tatlıyı acılaştırmaması için rendelediğiniz portakalın beyaz kısımlarını almamaya özen gösterin.

Pişirme önerisi:

İrmikle hazırlanan sütlü tatlıya arzuya göre toz vanilya ya da vanilya özütü ekleyebilir, yarısını kakaolu yarısını sade olarak hazırlayıp iki renkli irmik tatlısı yapabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Süt, irmik ve toz tencereyi tencereye aktarın. Tahta bir kaşık yardımıyla dikkatlice karıştırdıktan sonra ocağa alın. Kısık ateşte sürekli karıştırarak pişirmeye başlayın.

Yavaş yavaş koyulaşan tatlı karışıma rendelenmiş portakal kabuğunu katıp pişirme işlemini kısa bir süre daha sürdürün.

Ocaktan aldığınız tatlıyı, suyla duruladığınız ve fazla suyunu süzdürdüğünüz servis kabına alın. Bir spatula yardımıyla üzerini düzeltip buzdolabına kaldırın.

Kıvam alıp soğuyan tatlıyı dilimledikten sonra arzuya göre portakal reçeli ve toz tarçın eşliğinde sevdiklerinizle paylaşın.