Göz Göz Yumurtalı: Ispanak Oturtma

Ayçiçek yağında kavrulan kuru soğan ve sarımsaklar ile harmanlanan ıspanaklar arzuya göre kırmızı biber dilimleri ya da az miktarda domates salçasıyla taçlanıyor. Tek tek kırılan yumurtalar; kısık ateşte ve kapağı kapalı tencerede hafif bir renk alana kadar piştikten sonra sıcak olarak servis ediliyor.

Ispanakla yapılacak en güzel tariflerden biri olan ıspanak oturtmanın tadı ekmek banarak çıkıyor.

Ispanak Oturtma Tarifi

4 kişilik

Hazırlık süresi: 20 dakika

Pişirme süresi: 20 dakika

Malzemeler:

1 kilogram ıspanak
4 yemek kaşığı ayçiçek yağı
1 adet orta boy kuru soğan
1 diş sarımsak
1/2 tatlı kaşığı domates salçası
4 adet yumurta
1/2 çay kaşığı tuz
1/2 çay kaşığı karabiber

Püf noktası:

Oda sıcaklığında beklettiğiniz yumurtaları dikkatli bir şekilde ve bütün olarak kırdıktan sonra kısık ateşte ve kapağı kapalı şekilde pişirin.

Servis önerisi:

Arzuya göre süzme yoğurt eşliğinde servis edebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Kabuklarını soyduğunuz kuru soğanları küçük küpler halinde yemeklik doğrayın. Sarımsağı ince ince dilimleyin.

Kök kısımlarını kesip bol suda yıkadığınız ıspanak yapraklarının fazla suyunu süzdürün. Bıçakla kesmek yerine elinizle parçaladığınız ıspanak yapraklarını derin bir kaseye alın.

Ayçiçek yağını geniş tabanlı bir tavada kızdırın. Kuru soğan ve sarımsak küplerini ekleyip hafif bir renk alana kadar soteleyin.

Domates salçasını ekleyip kokusu çıkana kadar soteleme işlemini sürdürün. Tuz ve karabiberle çeşnilendirin. Kısa süre pişirdiğiniz ıspanak kavurmasının üzerini tahta bir kaşık yardımıyla göz göz açın.

Oda sıcaklığında beklettiğiniz yumurtaları bu alanlara dikkatli bir şekilde kırıp kapağını kapattığınız tavada ve kısık ateşte renk alana kadar pişirin. Bir spatula yardımıyla dikkatli bir şekilde çıkartıp sıcak olarak servis edin.