Bak Yeşil Yeşil: Ispanaklı Kek

Şaşırtan yeşil ıspanaklı pasta ya da diğer adıyla ıspanaklı kek. İçerisinde kilolarca Antep fıstığının olduğunu düşünenler yanılıyor, körpe ıspanak yaprakları karşısında hayrete düşüyor. Damla sakızı bu keke çok yakışıyor. Ispanaklı kek tarifini tamamlayan çırpılmış krema ilavesiyle servis edildiğinde taçlandığında lezzeti dörde katlanıyor.

İlk çatalı almak için sabırsızlanıyoruz! Siz de buyurmaz mısınız?

ispanakli-kek-tarifi

6 adet

Hazırlık süresi: 30 dakika

Pişirme süresi: 45 dakika

Malzemeler:

4 adet yumurta

1 su bardağı toz şeker

½ su bardağı süt

½ su bardağı ayçiçek yağı

400 gram ıspanak

2 diş damla sakızı

2,5 su bardağı un

1 paket kabartma tozu

1 paket vanilya

Servisi için:

1 paket toz krem şanti

1 su bardağı soğuk süt

Püf noktası:

Bol suda yıkadıktan sonra fazla suyunu süzdürdüğünüz ıspanak yapraklarını damla sakızı ve süt ilavesiyle mutfak robotu ya da rondodan geçirin.

Pişirme önerisi:

Taze ve körpe ıspanak yaprakları yerine dondurulmuş ıspanak da kullanabilirsiniz.

Kek harcına arzuya göre ince çekilmiş ceviz içi ekleyebilirsiniz.

Servis önerisi:

Fırından çıktıktan sonra oda ısısında dinlendirdiğiniz ıspanaklı keki krema ilave etmeden de dilimler eşliğinde servis edebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Ispanaklı keke yeşil rengini verecek ıspanaklı karışım için; ayıkladıktan sonra bol suda yıkayıp fazla suyunu süzdürdüğünüz ıspanak yapraklarını, süt, damla sakızı ve ayçiçek yağı ilavesiyle rondodan geçirip sıvı hale getirin.

Derin bir karıştırma kabına tek tek kırdığınız yumurtaları toz şeker ilavesiyle şeker taneleri tamamen eriyene kadar çırpın.

Ispanaklı sıvı karışımı çırpılmış yumurtalara ekleyip karıştırma işlemini kısa bir süre daha sürdürün.

Elenmiş un, kabartma tozu ve vanilya kattığınız kek harcını kıvam alana kadar karıştırıp tabanını yağlı kâğıtla kapladığınız fırın tepsisine yayın. Önceden ısıtılmış 170 derece fırında, 40-45 dakika kadar pişirin.

Pastanın servisi için; toz krem şantiyi soğuk süt ilavesiyle çırpıp soğuması için buzdolabına kaldırın.

Fırından çıkartıp oda sıcaklığında dinlendirdiğiniz keki dikdörtgen dilimlere ayırın. Buzdolabında soğuyan kremayı, krema sıkma torbasına alın. İki kat kek arası ve üzerine sıkarak servis edin.