Kahvaltının Vazgeçilmezleri: Farklı Peynir Çeşitleri Hakkında Bilgiler

Peynir çeşitleri; sofralarımızın vazgeçilmezleri arasındadır. Küçükten yetişkine herkesin mutlaka tüketmesi gereken peynirler, beslenmemizin önemli bir kısmını oluşturur. Gerek kahvaltılarda gerekse günün diğer öğünlerinde farklı şekillerde severek tükettiğimiz ve genelde birkaçını tanıdığımız peynirlerin, Türkiye’de ve dünya üzerinde binlerce çeşidi mevcut. Türkiye’deki peynir çeşitlerini yazımızın devamında derledik, belki de ilk kez tanışacağınız 6 peynir hakkında işte detaylar.

Migros Peynir satın almak için tıklayın!

  • Van Otlu Peynir

Özellikle son zamanlarda giderek popüler hale gelen Van kahvaltısının olmazsa olmaz seçeneklerinden biri ile tanışmaya hazır mısınız? Bir kere tadanın bir daha bırakamayacağı bir lezzete sahip olan otlu peynir; ilkbaharda koyun sütünden yapılan bir çeşittir. İçerisinde yabani sarımsak, mendo, helis, siyabo, nane, kekik gibi yabani otlar bulunur. Özellikle Doğu Anadolu’da üretilen Van otlu peynir, lezzeti ve kokusu açısından iddialıdır.

Otlu Pilav Tarifi

  • Beyaz Peynir

Peynir denince genellikle herkesin aklına gelen ilk seçeneklerden biridir. Kahvaltılarda, salata ya da tost içinde yenmeye müsait bir lezzete sahiptir. Koyun, inek ve keçi sütünün salamurada bekletilmesiyle hazırlanır ve sofralarımızla buluşur.

  • İzmir Tulumu

Yine İzmir lezzetlerinden biri olan boyozun en yakın arkadaşlarından sayılan İzmir tulumu, koyun ya da inek ve keçi sütünün karıştırılmasıyla üretilir. Beyaz peynire göre çok daha sert ve tuzludur. Tuzlu olması sebebi ile özellikle tansiyon hastaları için önerilmemektedir. İzmir dışında Ödemiş, Menemen, Tire ve diğer ilçelerdeki mandıralarda da üretimi yapılmaktadır.

  • Lor Peyniri

Peynir altı suyunun pıhtılaşması ile elde edilir. Protein açısından en zengin olan peynirdir. Genellikle tuzsuz olarak üretilse de tuzlu olanları da mevcuttur. Düşük bir kaloriye ve yoğun proteine sahip olduğundan özellikle fit kalmak isteyenlerin ve spor yapanların vazgeçilmezi olmayı hak eder.

  • Kara Peynir

Alışılmışların dışına çıkmaya bayılanların çok seveceği bir seçenek var sırada! Beyaz peynir olur da siyah peynir neden olmasın? Kara peynir; siyah tuz ile salamura edilerek üretilir, bu nedenle siyah rengindedir ve diğer peynir çeşitlerine göre daha uzun ömürlüdür.

  • Mersin Bezde Tulumu

Mersin bezde tulumu, isminden de anlaşılacağı üzere tulum peyniri ailesinden gelir ve yine isminden anlaşılacağı üzere pamuk bezlerde saklanarak üretilir. Az tuzlu, yumuşak yapıda bir peynirdir. Ekmeğe sürülerek yemek için de gayet uygundur.