İnsan Hayret Ediyor: Karidesin Faydaları Say Say Bitmiyor!

Deniz ürünleri deyince bir adım önde buluveriyor insan kendini. Sebze tüketmenin yararları, meyvelerin faydaları, balığın sağlığa faydaları cebimizde duruyor. Biz bugün deniz ürünlerinden karides hakkında bilinmeyenleri sıralamak istedik. Ayıklanması zor deniz kabuklularından olan karidesi ayıklamanın pratik yolu ile başlayalım isterseniz. İzlemek için tıklayın!

1- İçerdiği selenyum maddesi, başta kanser olmak üzere pek çok hastalığa iyi geliyor. Kanser tedavisinde ilaçların yanısıra beslenmenin de önemi malum. Karides yiyerek kendinizi sağlıklı tabaklara emanet edebilirsiniz.

memekanseri

2- Protein içeren yiyecekler zaten favorimiz. Hele bir de bunlar düşük kalorili ise değmeyin keyfimize. Karides, düşük kalorili deniz ürünlerinden biri. 1 porsiyon karideste ortalama 100 kalori olabilir.

protein

3- İçerdiği karoten ile cilt yaşlanmasına engel oluyor desek? Karoten, cildin sağlıklı olmasına yarar ve yaşlanma karşıtı bir etki gösterebilir.

hassas_ciltler

4- Daha önce D vitamini içeren gıdaları paylaşmıştık sizinle. Karides de onlardan biri. İçerdiği D vitamini ile diş ve kemik sağlığına yararlı olabilir. Özellikle diş sağlığı için de önemli faydalar sağlıyor.

dis-fircasi

5- Omega 3 ve B12 vitamini bakımından da zengindir. Bu da hafıza güçlenmesine yarar sağlayabilir.

kadın-erkek-ilişkisi
Karides ile şahane tarifler hazırlayabilirsiniz. Mesela bu akşama özel şahane bir fırında karidesli levrek ya da karides salatası yapmaya ne dersiniz?