Serinlik Kristalleri İçerir: Karpuz Sorbe

Dondurma desek dondurma değil fakat serin mi serin bir ferahlatıcı. Genellikle yemek araları ve öncesinde tat dengesini sıfırlamak için servis edilen kristal dokulu yaz tatlısı sorbeden bahsediyoruz. Dondurma makineleriyle pratik bir şekilde hazırlanabilen tatlıyı el emeği, göz nuru şekilde yapmayı öğreniyoruz.

Yumurta ve süt bazlı dondurmalar yerine meyve ve meyve suyu bazlı sorbeler hazırlıyor, birinciliği karpuzlu sorbe tarifimize veriyoruz.

Karpuz Sorbe Tarifi

4 kişilik

Hazırlık süresi: 20 dakika
Pişirme süresi: 10 dakika

Malzemeler:

3 su bardağı karpuz püresi
½ su bardağı toz şeker
4 yemek kaşığı vişne suyu
3 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu

Pişirme önerisi:

Vişne suyu yerine arzuya göre nar ya da orman meyveleri suyu kullanabilirsiniz.

Servis önerisi:

Taze nane yaprakları ve karpuz dilimleri eşliğinde servis edebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Ortadan ikiye kesip dilimlere ayırdığınız karpuzun kabuk kısımlarını dikkatli bir şekilde çıkartın. Çekirdeklerini ayıklayıp püre haline getirin.

Küçük bir sos tenceresine aldığınız vişne suyu ve toz şekeri kısık ateşte şeker taneleri tamamen eriyene kadar kaynatın. Kaynatma işlemi sonrasında soğuması için ayrı bir kenarda dinlendirin.

Püre haline getirip arzuya göre süzgeçten geçirdiğiniz karpuz dilimlerini derin bir kâseye alıp taze sıkılmış limon suyuyla karıştırın.

Ayrı bir kenarda soğuyan şurup karışımını da ekleyip tahta bir kaşıkla karıştırdığınız karpuzlu sorbe karışımını derin dondurucuya kaldırıp 4 saat kadar soğutun.

Hafif kristal dokulu bir hal alan karışımı, 30 dakika arayla derin dondurucudan çıkartıp bir çatal yardımıyla karıştırın. Soğuması için yeniden derin dondurucuya kaldırın. Aynı işlemi 5-6 kez tekrarlayın. Bu süreç sonrasında elde ettiğiniz kristal dokulu, karpuzlu sorbeyi dondurma kaşığıyla şekillendirip bekletmeden servis edin.