Yaz Aşkı: Kavun Sorbe

Dondurma niyetine servis edilebilecek bir tatlı kavun sorbe tarifi. Biraz emekle hazırlanabilecek pratik ve ferahlatan bir meyve seçeneği. Çekirdekleri çıkartıldıktan sonra püre haline getirilen kavunlar, önceden hazırlanan şurupla karıştırılıyor. Kristal dokulu bir hale gelene kadar soğutulup aralarda karıştırılıyor.

Savulun yaz sıcakları, kavun sorbe geliyor!

Kavunlu Sorbe Tarifi

4 kişilik

Hazırlık süresi: 20 dakika
Pişirme süresi: 10 dakika

Malzemeler:

3 su bardağı kavun püresi
½ su bardağı toz şeker
4 yemek kaşığı elma suyu
3 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu
1 adet rendelenmiş limon kabuğu

Pişirme önerisi:

Elma suyu yerine renk vermeyen farklı bir meyve suyu kullanabilirsiniz.

Servis önerisi:

Taze nane yaprakları ve kavun dilimleri eşliğinde servis edebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Ortadan ikiye kesip dilimlere ayırdığınız kavunun kabuk kısımlarını dikkatli bir şekilde çıkartın. Çekirdeklerini ayıklayıp püre haline getirin.

Küçük bir sos tenceresine aldığınız elma suyu ve toz şekeri kısık ateşte şeker taneleri tamamen eriyene kadar kaynatın. Kaynatma işlemi sonrasında soğuması için ayrı bir kenarda dinlendirin.

Püre haline getirip arzuya göre süzgeçten geçirdiğiniz kavun dilimlerini derin bir kâseye alıp taze sıkılmış limon suyuyla karıştırın. İri parçalar halinde rendelenmiş limon kabuğunu katın.

Ayrı bir kenarda soğuyan şurup karışımını da ekleyip tahta bir kaşıkla karıştırdığınız kavunlu sorbe karışımını derin dondurucuya kaldırıp 4 saat kadar soğutun.

Hafif kristal dokulu bir hal alan karışımı, 30 dakika arayla derin dondurucudan çıkartıp bir çatal yardımıyla karıştırın. Soğuması için yeniden derin dondurucuya kaldırın.

Aynı işlemi 5-6 kez tekrarlayın. Bu süreç sonrasında elde ettiğiniz kristal dokulu, kavunlu sorbeyi dondurma kaşığıyla şekillendirip bekletmeden servis edin.