Dikkat Kayısı Çıkabilir: Kayısılı Kek

Mevsiminde iri ve tatlı kayısı dilimlerini keke düşürüyoruz bugün. Zeytinyağı ilavesiyle hazırladığımız kek hamurunda beyaz unun yanı sıra ince çekilmiş fındık içi kullanıyor, file badem dilimlerine yer veriyoruz. Kek üzerinde kalıp hafif karamelize olan kayısı dilimlerinin tadına doyamıyor, dilim dilim servis ediyoruz.

Kayısılı kek üzerine yok mu pudra şekeri elemek isteyen?

Kayısılı Kek Tarifi

10 dilim

Hazırlık süresi: 20 dakika

Pişirme süresi: 40 dakika

Malzemeler:

3 adet yumurta

1 su bardağı toz şeker

¾ su bardağı zeytinyağı

¾ su bardağı süt

1,5 su bardağı un

½ su bardağı ince çekilmiş fındık içi

10 adet kayısı

½ su bardağı file badem

1 paket kabartma tozu

1 paket vanilya

Püf noktası:

Kullandığınız tüm malzemelerin oda sıcaklığında olmasına özen gösterin. Mevsiminde taze kayısılar ile hazırladığınız kayısılı keki sonrasında kuru kayısılar ile de hazırlayabilirsiniz.

Ortadan ikiye kesip çekirdeklerini çıkardığınız kayısıları kekin içerisine batmaması için hafifçe unladıktan sonra kek hamuru üzerine yerleştirin. Az miktarda tereyağıyla yağladığınız kek kalıbını hafifçe unlamaya özen gösterin.

Pişirme önerisi:

Çırpılmış kek hamuruna arzuya göre az miktarda tarçın ekleyebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Oda sıcaklığında beklettiğiniz yumurtaları derin bir karıştırma kabına aktarın. Toz şeker ilavesiyle şeker taneleri tamamen eriyene kadar çırpın.

Zeytinyağı ve süt ekleyip karıştırma işlemini sürdürün. Sap kısımlarını ayıkladığınız kayısıları ortadan ikiye kesip çekirdeklerini çıkartın.

Elenmiş un, kabartma tozu, vanilya ve ince çekilmiş fındık içini çırpılmış yumurtalara ekleyip bir spatula yardımıyla alttan üste doğru karıştırın.

Kek kalıbını oda sıcaklığında beklettiğiniz tereyağıyla yağlayıp hafifçe unlayın. Kıvam alan kek karışımını aktarıp üzerini bir kaşık yardımıyla düzeltin.

Ortadan ikiye böldüğünüz kayısı dilimleri ve file bademleri üzerine yerleştirin. Önceden ısıtılmış 170 derece fırında, 35-40 dakika kadar pişirin.

Fırından çıkartıp oda sıcaklığında dinlendirdiğiniz keki kalıbından çıkartıp dilimler eşliğinde ılık olarak servis edin.