Kayısının Yararlanabileceğiniz 7 Hali

Yaz mevsiminin en leziz, en faydalı, en tatlı meyvelerinden biri olan kayısıdan yararlanabilmenin herkese uygun birçok hali mevcut. İşte kayısıları kullanabileceğiniz 7 farklı alternatif…

  1. Kayısı Kurusu

Mevsimin en güzel kayısılarını seçip diğer tüm mevsimlerde de yanınızda kalsın ister misiniz? Kayısıları yazın yakıcı güneşinde kurutarak diğer mevsimler için sağlıklı, lezzetli, bol vitaminli bir atıştırmalık hazırlayabilir, bu sayede kayısılardan en güzel şekilde yararlanabilirsiniz.

  1. Kayısı Reçeli

Kayısılardan yararlanmanın en lezzetli yollarından biri, onlardan nefis bir reçel hazırlamaktır. En güzel kayısıları seçip reçel olması için kaynamaya bırakabilir, sonunda kahvaltılarınızı rengiyle, lezzetiyle ve mis kokusuyla süsleyecek bir reçel hazırlayabilirsiniz.

  1. Kayısı Suyu

Meyve suyu tüketmeye bayılıyorsanız sizin için kayısılardan yararlanmanın en iyi yolu nefis bir kayısı suyu hazırlamaktan geçiyor demektir. Mevsimin en taze kayısılarını kaynatıp su haline getirerek yemeklerinize seçenek yaratabilir, yorgunluk atmaya ihtiyaç duyduğunuz tüm anlara nefis ve vitamin dolu bir seçenek olarak hazırlayabilirsiniz.

  1. Kayısı Çayı

Kayısı suyu olur da keyfinize keyif katacak, içinizi ısıtacak bir çay olmaz mı hiç? Kayısılardan yararlanmanın yollarını arıyorsanız çay haline getirme fikri tam size göre olabilir. Kayısı çayı ile sindiriminizi rahatlatarak kabızlık problemlerini önleyebilir, vitamin ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

  1. Komposto

Eski zaman sofralarının vazgeçilmez seçeneklerinden biri olan komposto, kayısılardan yararlanmanın en lezzetli yollarından biridir. Mevsimin taze kayısılarını toplayıp şekeri ayarında bir komposto hazırlayarak yemeklerinize güzel ve vitamin dolu bir eşlikçi hazırlayabilir, öğünlerinizi daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

  1. Kayısı Tatlısı

Kayısının nefis lezzetinden hafif bir tatlı hazırlayarak yararlanmak isteyenler burada mı? Kayısıları fırınlayarak ya da yağsız tavada soteleyerek nefis bir tatlı hazırlayabilir, yanına kaymak ya da dondurma ekleyerek keyfinizi katlayabilirsiniz.

  1. Kayısı Kolonyası

Günün en bunaltıcı anlarında mis kokulu kolonyalara sığınmak isteyenler, kayısı kolonyası ile tanışmaya hazır mısınız? Kayısının mis kokusuna bayılıyorsanız işte ona doyacağınız bir seçenek. Birçok aktardan kolayca bulabileceğiniz kayısı kolonyası ile hayatınıza bir güzellik katabilir hem kendinize hem de sevdiklerinize hoş kokulu ferah anlar hediye edebilirsiniz.