Kendi Evinin Aşçılarına 9 Mutfak Sırrı!

Mutfakta zaman geçirmeyi seviyor, misafirlerinizi sıra dışı tatlarla şaşırtmayı görev ediniyorsunuz… Hafta sonu kahvaltılarınız padişah sofrası, lezzetleriniz ise hep beğenilir oldum olası… Elinize su dökülmez tabi, ancak mutfakta işinizi kolaylaştıracak birkaç ipucu, zamanı tasarruflu kullanmanıza iyi gelecek! Şöyle ki;

1- Çok sayıda çeri domatesi 10 saniyede kesmenin yolu!

Önce çeri domatesleri bir tabağa yerleştirin. Üzerini, aynı ebatta başka bir tabak ile kapatın. Bıçağı yan tutun ve domatesleri enlemesine kesin. İşte bu kadar basit! Çeri domates ile yapabileceğiniz pratik bir öneri de verelim, bu salata tarifi diyet planınıza iyi gelecek!

çeri_domates_nasıl_doğranır

2- Birden fazla yumurta şak diye tabakta!

Misafirler kalabalık, yumurtalar da öyle! Peki, çok sayıda yumurtayı, susuz olarak haşlamanın yolu ne ola ki? Fırın! Muffin kalıplarına yumurtaları yerleştirin ve fırına verin. Dakika tutarak, yumurtaları pişirdiğinizde hem istediğiniz katılıkta hem de susuz olarak çok sayıda yumurta haşlamış olacaksınız. Yumurtalı marul sarmadan, mıhlamaya çeşit çeşit yumurtalı tarifler MigrosTV‘de! Tercihiniz hangisi olurdu?

yumurtalı_tarifler

3- Tek bıçak darbesi ile dağılan yumuşak gıdalar!

Ne zordur kesmesi değil mi? Özellikle konu peynir ya da krep gibi yumuşak ve dağılmaya müsait gıdalar için. İhtiyacınız olan şey bir diş ipi. Bir kutu diş ipini sadece bu tür gıdalar için temin edin, böylelikle şu an yüzünüzde oluşan garip ve iğrenir ifadeyi de yapmamış olursunuz 🙂 Evet, diş ipi ve peynir ikilisi pek sempatik değil ama inanın işe yarıyor. Nefis krep tarifimizi gördünüz mü?

krep_tarifleri

4- Sıra dışı muffin kalıpları için!

Sıradan muffin kalıplarının çıkardığı keskin hatlardaki kekler ilginizi çekmiyor ve kendi özgün tasarımlarınızı yapmak istiyorsanız ihtiyacınız olan şey bir parşömen kâğıdı. Bir bardak yardımı ile kalıplara kâğıtları bastırın ve muffin harcınızı bu şekilde boşaltın. İçine ekleyeceğiniz az miktar yağ, yapışmasını da önleyecektir hem. Muffin tarifiniz de bizden olsun; şu şahanelere bir göz atmaz mısınız?

muffin_tarifi

5- Yapışkandan hallice yemek artıkları!

Özellikle balçikolatadonmuş kek kalıntıları gibi inatçı lekeleri temizlemenin pratik yolu bir miktar Ayçiçek yağı. Bir pamuk yardımı ile inatçı artıkların üzerine uygulayın ve bekletin. Ardından su ve bulaşık deterjanı ile temizleyin. Mis gibi olacaktır! Ballı elma suyu tarifimizi mutlaka deneyin.

ballı_elma_suyu

6- Yeşillerinizi daha uzun süre saklamak için!

İhtiyacınız olan bir fırın kâğıdı. Yeşilliklerin çabuk kararmasını etkileyen en önemli şeylerden biri saldıkları sudur. Sereceğiniz kâğıt, suyu emecek ve böylelikle yeşilliklerinizi tüm sıkıntılardan kurtaracaktır. Bir deneyin isterseniz! Ispanaklı dip sos tarifimizi görüntülü olarak hemen izleyebilirsiniz.

 

7- 10 saniyede sarımsak ayıklamak için!

İhtiyacınız olan tek şey iki ayrı kap. Sarımsağı kabaca bölün ve bir kabın içine atın. Üzerine aynı ebatlarda başla bir kap koyun ve 10 saniye hızlıca sallayın. Sarımsak, zahmetsizce kabuklarından ayrılacaktır hem de eliniz kokmadan! Madem 10 saniyede zahmetsizce ayırdık, o halde şimdi güzel bir sarımsak ve acı soslu spagettiyi hak ettik!

spagetti

8- Limonun suyundan daha fazla faydalanmak için!

30 saniyeye ve bir mikrodalga fırına ihtiyacınız var. Limonları kesmeden, bütün halinde fırın tepsisine koyun ve yaklaşık 30 saniye fırınlayın. Sıcağın etkisi ile yumuşayacak ve suyunu daha çok salacaktır. Bir deneyin isterseniz! Limonlu tavuk çorbamız sağlığınıza çok iyi gelecek!

tavuk_çorbası

9- Nar ayıklamak için!

Bu sefer sözle değil gözle anlatalım istedik. Narın nasıl ayıklandığını görüntülü olarak izlemek için tıklamanız yeterli!

 

Mutfakta hayat kolaylaştırması bizden, enfes sunumlar ile taçlandırması sizden! Biz sizin için daha pek çok mutfak sırrı araştırmak için yola çıkıyoruz yeniden… İlerleyen günlerde buluşalım!