Kışlık Hazırlık: Kesme Makarna

Yaz sıcaklarından faydalanabileceğimiz kış hazırlıklarında sıra. Konumuz ev yapımı makarna tarifi olarak da bildiğimiz kesme makarna. Mantı hamuru kıvamında hafif sert ve ele yapışmayan bir hamur hazırlayıp oklava yardımıyla bıçak sırtı kalınlığında açıyor, şeritler halinde kesiyoruz. Hafifçe unladıktan sonra güneşte kuruttuğumuz ev yapımı kesme makarnayı sıcak suda haşlayıp tereyağlı vb. soslarla servis ediyor; ısı ve ışık görmeyen bir yerde, bez torbalarda muhafaza ediyoruz.

Yaşasın el emeği, göz nuru kış hazırlıkları!

Kesme Makarna Tarifi

6 kişilik

Hazırlık süresi: 45 dakika

Malzemeler:

1,5 su bardağı un

2 adet yumurta

1,5 yemek kaşığı zeytinyağı

1,5 yemek kaşığı su

1 çay kaşığı tuz

Püf noktası:

Sert ve ele yapışmayan kıvamda bir hamur hazırlamalı, oda sıcaklığında dinlendirdikten sonra hafifçe unlanmış bir mutfak tezgahı üzerinde oklava yardımıyla bıçak sırtı kalınlığında açmalısınız.

Kullandığınız su miktarını az miktarda azaltıp arttırabilirsiniz.

Pişirme önerisi:

Hazırladığınız taze makarnayı; zeytinyağı ilave ettiğiniz bol miktarda kaynar suda, kısa bir süre haşlayın. Arzu ettiğiniz ev yapımı soslar eşliğinde bekletmeden servis edin.

Servis önerisi:

Taze köy peyniri, tereyağında kavrulan ceviz içi ve kurutulmuş fesleğen yaprakları ev yapımı kesme makarnaya çok yakışacağından favori sosunuz olabilir.

Nasıl Yapılır?

Elenmiş unu derin bir karıştırma kabı ya da mutfak tezgahı üzerine alın. Orta kısmını çukur şeklinde açın.

Oda sıcaklığında beklettiğiniz yumurta, su ve zeytinyağını ekleyin. Unun üzerine tuz serpin.

Eklediğiniz unu kenar kısımlardan içeriye doğru alıp toparlanana kadar yoğurun.

Elde ettiğiniz ev yapımı kesme makarna hamurunun üzerini nemli bir bezle örtüp oda sıcaklığında 30 dakika kadar dinlendirin.

Bu sürenin sonunda iki eşit bezeye ayırdığınız makarna hamurunu, hafifçe unlanmış mutfak tezgahı üzerinde oklava yardımıyla açın.

Keskin bir bıçak yardımıyla ince uzun şeritler halinde kesip yapışmaması için hafifçe unladıktan sonra kaynar suda kısa bir süre haşlayın. Süzdüğünüz taze makarnaları tereyağında soteledikten sıcağı sıcağına servis edin.