Şimdi Tam Zamanı: Kestanenin 5 Önemli Faydası

Mevsim kışa döndü mü, köşebaşlarında yerini alır kestane. Kış mevsiminin sembollerinden bile denebilir. Fırında yapılanı, köşebaşından alınanı fark etmez; kestane yemek için sadece ‘niyet’ yeterlidir. Kış yemeklerinin içine serpmelere doyamadığımız kestaneyi, farklı bir yüzü ile ele alalım istedik. Kestanenin faydaları mı diyelim, kestane mucizeleri mi bilemedik. İyisi mi beraber karar verelim.

1- Kestanenin çölyak dostu olduğunu biliyor muydunuz?

Çölyak hastalarının yiyebileceği gıdalar listesindeki yerini özenle koruyor olmasının nedeni glutensiz olması. Gluten hassasiyetiniz varsa kestane tüketebilir ya da şurada sizin için önceden hazırladığımız glutensiz tariflerimize göz atabilirsiniz.

kestaneli-tatli

2- Kestanenin sindirim sorunlarına iyi geldiği de yapılan araştırmalar sonucu kanıtlandı…

Kabızlığa iyi gelen yiyeceklerden biri olan kestane aynı zamanda sindirim sorunlarına da iyi geliyor. Lifli yiyeceklerden olan kestane, kan dolaşımını hızlandırıp, vücudu rahatlatıyor.

kestane-saglikli-yasam

3-C Vitamini kaynağı kestane!

C vitamini içeren gıda denince ilk akla gelen portakal tabi. Ve fakat, kestanenin de güçlü bir c vitamini deposu olduğunu söylesek? Enerji verir, vücut direncini korur. Hele ki bu grip olmaya meyilli olduğumuz soğuk kış günlerinde. Hazır grip demişken. Eğer grip bu ara sizi bir türlü terk etmiyorsa, size bazı öneriler hazırladık. Okumadan geçmeyin deriz.

kestane-agaci

4- Omega zengini!

Omega bakımından zengin gıdalar… İlk akla gelenler somon gibi balıklar tabi. İnanması güç olsa da kestane de omega 3 ve omega 6 yağları bakımından zengin! Evet, bu zenginlik de kestaneyi hafıza güçlendiren yiyecekler sınıfına sokuyor. Hatta olayı bi’tık daha büyütüp Alzheimar’ı önleyen yiyecekler listesine kadar bile çıtayı yükseltiyor.

saglikli-kestane

5- Diyet dostu kestane!

Şimdi gelelim diyet mebat meselelerine. 🙂 Kestanenin tok tutma özelliği var evet. Ancak bir oturuşta kendinize hakim olamayanlardansanız hemen olay mahilini terk etmenizde yarar var. Çünkü kestane 2-4 derken bir hayli kendini yediren bir lezzet. Kilo kontrolü yaparken iş raydan çıkmasın aman dikkat.

Diyeceğimiz o ki bu kestane çok faydalı. İster çıtır çıtır yiyin, isterseniz birbirinden güzel lezzetlerle harmanlayın.

Evet ne diyorduk? Kestane şimdi #tamsezonu‘nda!