Kış Mevsiminin Bizlere Sunduğu Güzellik; Kivi

Ana vatanı Çin olan, faydaları saymakla bitmeyen meyvelerden bir kivi. C vitamini açısından zengin olduğunu bildiğimiz turunçgillerden 4-5 kat daha fazla C vitaminine sahip bu meyve hastalıklara karşı direnç oluşturmanın en lezzetli yollarından biri. Vücudun bağışıklığını güçlendiriyor ve özellikle kış aylarında hastalıklara yakalanma riskimizi azaltıyor. Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıkların sıkça görüldüğü bu günlerde tüketilmesi önerilen kivi aynı zamanda cilde de iyi gelen bir meyve. Cildin yorgunluğunu ve kuruluğunu giderme özelliğine sahip.
kivi

A, C vitaminleri ile potasyum açısından zengin olan kiviyi sade olarak tüketebileceğiniz gibi farklı tariflerle de buluşturabilirsiniz:

Kivili Tart Tarifi

Kivinin mayhoşluğu ve tart hamurunun tatlı lezzeti bi araya gelince bakın nasıl farklı bir ikramlığımız oluyor:

Malzemeler:
500 gr. tart hamuru
İçini kaplamak için vanilyalı krema
Tartın üstünü kaplamak için kivi
Krema

kivi-faydalari

Yapılışı: Fırını 180 dereceye getirin. Dinlenmiş tart hamurunuzu iki yağlı kağıt arasında 2 mm kalınlığa gelene kadar açın ve tart kalıbına yayın. Çatal yardımı ile tartınızın tabanında küçük delikler açın. Yağlı kağıt ile tartınızın tabanını kaplayın ve üstünü kapatacak kadar herhangi bir ağırlık yerleştirin, 180 derece fırında 45 dakika pişirip üstündeki ağırlık ve yağlı kağıdı alın ve tekrardan fırına koyun. 10-15 dakika daha pişirip fırından alın ve soğumaya bırakın. Vanilyalı kremadan tartınızın içine yetecek kadar alın ve içine ortalama 1 çorba kaşığı krema koyun ve iyice karıştırın. Tart hamurunuz soğuduktan sonra içini vanilyalı krema ile kaplayın, tartın üstünü de istediğiniz şekilde kestiğiniz kivileri yerleştirin.

kivinin-faydalari

Kivili Milföy Pasta Tarifi

Soğuk sütten vazgeçmem diyenler için keçi sütünün içerisine kivi kattık. Enerji veren, vitamini bol bu içeceği mutlaka denemelisiniz.

Malzemeler:
100 ml. keçi sütü
2 adet kivi
1 adet portakal suyu
3 top vanilyalı ve kaymaklı dondurma
Arzu ederseniz 5 küp buz

Yapılışı: Tüm malzemeleri miksere koyun, buzu da ekleyip, bir dakika mikserde çırpın. Bardağa koyup soğuk servis edin. Afiyet olsun!…