Meyveden Gelen Sağlık: Kivinin Bilinmeyen Özellikleri

Mayhoş meyve denince ilk akla gelenlerden; portakaldan rol çalacak kadar D vitamini içeriyor. Kivinin faydaları, sanılanın aksine sadece vitamin deposu olması değil. Küçük siyah tanelerinde daha pek çok meziyet  barındırıyor. Kivinin bilinmeyen özelliklerini sizin için araştırdık.

1- C ve E vitaminleri bakımından zengin meyvelerden biri. 2 orta boy kivide günlük almamız gereken vitamin miktarının neredeyse iki katı vitamin bulunuyor.

c_vitamini

2- Modumuza etki eden hormonlardan olan serotonin hormonunu barındırır. Enerji verir ve hafızayı güçlendirir.

kadın-erkek-ilişkisi

3- İyi hissetmenin yolları desek? Araştırmalara göre kivi 30 gr magnezyum içeriyor. Magnezyum, enerji seviyemizi yükseltir ve sinirlerimizi yatıştırır.

mutluluk

4- Potansyum içeren meyvelerden biri aynı zamanda. Hatta şöyle diyelim, muzdan %20 daha fazla potasyum içeriyor.

Kivili Smoothie Tarifi

5- Yapılan araştırmalara göre bir yetişkin insan günde ortalama 20 bin nefes alıyor. Bu nefes alışverişleri de vücut sistemimizi yoruyor. Burada devreye kivi giriyor. Çünkü kivi, vücudun yorgunluk belirtilerini azaltıyor ve bedeni hafifletiyor.

yorgun

6- Kan şekerini dengelemek zorunda olan insanlar için kivi ideal. Aynı zamanda lif bakımından da zengin. Yağsız olması da cabası.

Kiviyi yalnızca meyve olarak tüketebileceğiniz gibi enfes tariflerle de sunabilirsiniz. Farklı kivi tarifleri için MigrosTV‘yi takip edin. Hatta birkaç örnek verelim hemen; tatlı ekşi kivili muhallebi, kivili salata, kivili müsli ve kivili smoothie ilk akla gelenlerden. Daha fazlası için MigrosTV‘ye bekleriz.