Mangala Yakışır: Közlenmiş Patlıcan Salatası

Fırın ya da ocak üzerinde dikkatli bir şekilde közlenmiş yeşilbiber ve patlıcanlar, ince ince dilimlendikten sonra arzuya göre domates küpleri, doğranmış maydanoz, sarımsak, sirke ve zeytinyağıyla bir araya geliyor. Arzu edilirse domates eklenmeden sarımsaklı yoğurt eşliğinde servis ediliyor. İstenirse başlı başına doyurucu bir öğün ya da ızgara et tariflerinin yanında garnitür olarak servis ediliyor.

Közlenmiş patlıcan salatasının yer almadığı sofralara yaz gelmiyor.

Közlenmiş Patlıcan Salatası Tarifi

2 kişilik

Hazırlık süresi: 20 dakika
Pişirme süresi: 30 dakika

Malzemeler:

4 adet orta boy patlıcan
8 adet orta boy yeşilbiber
2 adet orta boy domates
3 diş sarımsak
¼ demet maydanoz
½ çay bardağı üzüm sirkesi
6 yemek kaşığı zeytinyağı
1 çay kaşığı tuz

Püf noktası:

Çekirdeksiz olarak tercih ettiğiniz patlıcanları, arzuya göre ocak ya da önceden ısıtılmış fırında közleyebilirsiniz.

Közlenecek patlıcanların patlamaması için üzerlerine bir şiş ya da çatal yardımıyla küçük delikler açmayı ihmal etmeyin. Közlenmiş biber ve patlıcanları kabuklarını daha kolay soymak için kısa bir süre naylon torba ya da kese kâğıdı içerisinde bekletin.

Servis önerisi:

Arzuya göre küçük küpler halinde doğrandıktan sonra tuzla ovulmuş kuru soğan ilavesiyle de salatanızı hazırlayabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Bol suda yıkayıp duruladıktan sonra üzerlerinde birkaç delik açtığınız patlıcan ve yeşilbiberleri önceden ısıtılmış fırında, renk alıp yumuşayana kadar közleyin.

Uç kısmını alıp kabuklarını soyduğunuz domatesi küçük küpler halinde doğrayın. Ayıklanmış maydanoz yapraklarını incecik kıyın. Küçük küpler halinde dilimlediğiniz sarımsakları tuzla ovun.

Fırından alıp terlemesi için oda sıcaklığında beklettiğiniz patlıcan ve yeşilbiberlerin kabuklarını dikkatli bir şekilde soyun.

İnce ince doğradığınız közlenmiş sebzeleri salata kâsesine aktarın. Tuzla ovulmuş sarımsak, incecik kıyılmış maydanoz, üzüm sirkesi ve zeytinyağıyla karıştırdıktan sonra ılık ya da soğuk olarak servis edin.