En Tatlı Sushi: Krep Sushi

En güzel ve tatlı sushi, krep sushi. Oda sıcaklığında beklettiğiniz malzemelerle hazırlanan krep hamuru teker teker pişirilir. Kısa bir süre dinlendirildikten sonra muz ve çikolata ezmesi ilavesiyle rulo şeklinde sarılır. Dilim dilim kesilir, rendelenmiş bitter çikolata ilavesiyle servis edilir. Porsiyonluk bir şekilde ikram edilebilen krep sushi tarifi tüm tatlı krizlerine #iyigelecek.

Tatlı bir molaya ne dersiniz?

Krep Sushi Tarifi

6 kişilik

Hazırlık süresi: 20 dakika
Pişirme süresi: 20 dakika

Malzemeler:

Krep hamuru için:

1 adet yumurta
1 su bardağı un
1/2 su bardağı süt
1/2 su bardağı su
1/2 paket vanilya
1/4 çay kaşığı tuz

Tavayı yağlamak için:

1 tatlı kaşığı ayçiçek yağı

İçi için:

6 adet muz
6 yemek kaşığı çikolata ezmesi
90 gram bitter çikolata

Püf noktası:

Pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştırdığınız krep hamurunu, yanmaz/yapışmaz tabanlı krep tavasında ters yüz ederek pişirin.

Kullandığınız malzemelerin oda sıcaklığında olmasına özen gösterin.

Pişirme önerisi:

İç harcında arzu ettiğiniz çikolata çeşidi ya da meyveye yer verebilirsiniz.

Servis önerisi:

Dondurma ya da çırpılmış krema ekleyebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Oda sıcaklığında beklettiğiniz yumurta, un, süt, su, vanilya ve tuzu derin bir karıştırma kabına aktarın. Bir çırpıcı yardımıyla pürüzsüz bir hal alana kadar karıştırın.

Yanmaz yapışmaz tabanlı krep tavasını çok az miktarda ayçiçek yağıyla yağlayıp fazlasını kağıt havlu yardımıyla alın.

Bir kepçe kadar krep hamurunu tavaya döküp hızlıca yayın. Orta ateşte, ters yüz ederek pişirin. Aynı işlemi krep hamuru bitene kadar uygulayın.

Mutfak tezgahı üzerine aldığınız krepleri kısa bir süre dinlendirin. Muzların kabuklarını soyun, bitter çikolatayı rendenin ince kısmıyla rendeleyin.

Mutfak tezgahı üzerine aldığınız kreplere, 1’er yemek kaşığı çikolata ezmesi sürün. Orta kısımlarına bir bütün muz yerleştirin. Rulo şeklinde sarıp belirli aralıklarla dilimleyin.

Dik bir şekilde servis tabağına aldığınız krep sushiler üzerine rendelenmiş bitter çikolatayı serpiştirin. Soğuk olarak servis edin.