Tül İnceliğinde Kahvaltılık: Krep

Hamur işlerinin belki de en güzeli, Pazar kahvaltılarının vazgeçilmezidir krep. Tatlı da olur, tuzlu da. Bazen yeşile bürünür ıspanaklı krep olarak çıkar karşımıza. Gün gelir, portakala yaslayıp sırtını Crepe Suzette olur.

Hazırlaması kolaydır krep tarifini. Reçelli krep, ballı krep olduğu gibi yeri geldiğinde kıymalı bohça gibi tariflerin ana malzemesini oluşturur krep.

Bu arada bekletmeye gelmez onu, uzun lafın kısası sarıp sarmalayıp yemeli onu!

krep-tarifi

4 kişilik

Hazırlık süresi: 15 dakika

Pişirme süresi: 30 dakika

Malzemeler:

3 adet yumurta

¾ su bardağı süt

¾ su bardağı su

11 yemek kaşığı un

½ tatlı kaşığı toz şeker (arzuya göre)

1 çay kaşığı tuz

Krepleri pişirmek için:

1 yemek kaşığı ayçiçek yağı

Püf Noktası:

Hazırladığınız krep hamurunu oda sıcaklığında dinlendirebilir arzuya göre çok az miktarda kabartma tozu ekleyebilirsiniz.

Hazırladığınız krep hamurunu, porsiyonlar halinde krep tavasına aktarıp geniş bir spatula yardımıyla ters yüz ederek pişirin.

Pişirme Önerisi:

Toz şeker miktarını arttırıp tatlı krepler hazırlayabilir, farklı tariflerde kullanabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Yumurtaları derin bir karıştırma kabına tek tek kırın. Oda sıcaklığında beklettiğiniz süt ve suyu ekleyip karıştırmaya başlayın.

Elenmiş un, tuz ve toz şekeri ekleyip karıştırma işlemini kıvam alana kadar sürdürün.

Krepleri pişireceğiniz geniş tabanlı krep tavasını az miktarda ayçiçek yağı ile yağlayıp fazlasını kağıt havlu yardımıyla alın.

Orta boy bir kepçeye aldığınız hamuru kızgın tavaya döküp hamurun ince bir şekilde yayılmasını ve eşit kalınlıkta dağılmasını sağlayın.

Göz göz olan krepleri orta ateşte ters yüz ederek hafif bir renk alana kadar pişirin. Aralarda kağıt havlu yardımıyla yağladığınız tavada aynı işlemi krep hamuru bitene kadar tekrarlayın.

Tül inceliğinde krepleri kahvaltılık ürünlerle sıcağı sıcağına servis edin, farklı tariflerin yapımında kullanın.