Çıtırtısı Damaklarda: Künefe

Ev yapımı künefe diyoruz daha ne olsun? Kabul ediyoruz orijinal tadını yakalamak bir parça zor ancak doğru malzemeler seçildikten ve püf noktalarına uyulduktan sonra neden olmasın? Kullandığınız peynir tuzsuz künefe peyniri olmalı örneğin. Son çareniz dil peyniri kullanmak olsun, üzüm pekmezi tel kadayıfları kızartmak ve daha çıtır hale getirmek için şart. Hatta kullandığınız tereyağını önceden eritip kazein denilen beyaz süt köpüklerini alıp dondurduktan sonra kullanırsanız bir adım daha öndesiniz demektir.

Tüm bunlara uyduktan sonra evde hazırladığınız künefenin başarısız olma ihtimali var mı? Şimdiden afiyet olsun.

Künefe Tarifi

4 kişilik

Hazırlık süresi: 30 dakika

Pişirme süresi: 45 dakika

Malzemeler:

300 gram tel kadayıf
200 gram tuzsuz künefe peyniri
3 yemek kaşığı tereyağı
100 ml. üzüm pekmezi

Şerbeti için:

1,5 su bardağı toz şeker
1,5 su bardağı su
1/2 tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu

Püf noktası:

Arzuya göre daha yoğun tatlı ve kıvamlı bir şerbet hazırlayabilirsiniz. Şerbetin soğuk olması gerektiğinden öncelikle şerbeti hazırlayınız.

Künefeyi kısık ateşte ve çevire çevire pişiriniz.

Servis önerisi:

Dondurma ve toz Antep fıstığı ilavesiyle servis edebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Tatlının şerbeti için; derin bir tencereye aldığınız toz şeker ve suyu şeker kristalleri tamamen eriyene kadar karıştırıp kısık ateşte kaynamaya bırakın.

10-12 dakika sonunda şurup kıvamına gelmeye başlayan şerbeti taze sıkılmış limon suyu ilavesiyle kestirip ocaktan alın. Oda sıcaklığında soğumaya bırakın.

Pişirme esnasında daha iyi kızarması için; soğuttuğunuz tereyağını üzüm pekmeziyle macun kıvamını alana kadar karıştırın. tel kadayıfları elinizle açın.

Derin bir kaseye aldığınız tel kadayıfları macun kıvamına getirdiğiniz pekmezli tereyağının büyük bir kısmıyla karıştırıp iki eşit parçaya bölün.

Kalan tereyağını pişirme işlemini yapacağınız alüminyum tepsiye sürüp kadayıfların bir bölümünü serin. Üzerini bastırın, rendelenmiş künefe peynirini eşit olarak dağıtıp kalan kadayıflar ile üzerini kapatın. Üzerine sıkıca bastırıp şekil verin.

Ocak üzerine aldığınız künefeyi; kısık ateşte ve çevire çevire pişirin. Ters yüz edip arkalı önlü pişirdikten sonra ocaktan alın. Soğuk şerbeti üzerine gezdirip dinlendirdikten sonra dilimler halinde ılık olarak servis edin.