Kurban Bayramı İçin 4 Farklı Et Yemeği

Kurban Bayramı, et girmeyen birçok evin et ile buluşması demektir. Bu yüzden buluşulan etlerin en iyi şekilde değerlendirilmesi, en lezzetli yemeklerin pişirilmesi önemli bir detaydır. Kurban etlerini en lezzetli şekilde değerlendirebileceğiniz tarifleri bu başlık altında derledik. Siz de bu nefis tarifleri geç kalmadan uygulayın ve lezzete doyun deriz. Şimdiden afiyet olsun!

1. Olmazsa Olmaz: Körili Et Kavurma Tarifi

Kurban Bayramı et kavurmadan geçmez, geçmemelidir. Sizin evinizde de durum böyleyse bu bayram bu geleneğe küçücük bir fark katmaya ne dersiniz? Gelenekleri sevip yeni lezzet deneme heyecanına bayılanlar, bu tarifimiz tam size göre! İşte detaylar.

korili_et_kavurma

2. Kahvaltıya da Yakışır: Dana Kavurma Tarifi

Sevdiklerinizle dolu bayram kahvaltılarının lezzetini bilirsiniz. Bu bayram sofralarında sadece kahvaltılıklar değil et de olur ki bereketinin böyle artacağına inanılır. Bayram sofralarının boynu bükük kalmasın diye nefis tarifi şöylece bırakıyoruz.

dana_kavurma

3. Hem Hafif Hem Leziz: Fırında Kuzu Kol Tarifi

Kurbanlığın size düşen kısmı kol mu oldu? Hadi onu fırına verip hem hafif hem de leziz bir sofra kurun. İşte nefis tarif.

firinda_kuzu_kol

4. Sebzesi de İçinde: Et Sote Tarifi

“Et yemeği dediğin sulu olacak, şöyle güzelce ekmek banılacak!” diyenlerden misiniz? İşte size hem bol sulu hem de sebzeli, dumanı üzerinde nefis bir tarif! İşte detaylar.

et_sote_tarifi