Diyete Zeytinyağlısı Yakışır: Kuru Fasulye Yemeği

Sucuk, pastırma ya da kuşbaşı et olmadığı zamanlarda kuru fasulye pişirmeyecek değiliz. Bir gece önceden ılık suya basılan kuru fasulyeler yumuşayana kadar haşlanacak. Pilaki olarak da bilinen kuru fasulye tarifinde havuç; kuru soğan, domates salçası ve rendelenmiş domates ilavesiyle kavrulduktan sonra tıkır mıkır ağır ateşte pişecek.

Demini alan zeytinyağlı kuru fasulye soğuk ya da ılık olarak servis edilecek.

Kuru Fasulye Yemeği Tarifi

4 kişilik

Hazırlık süresi: 30 dakika

Pişirme süresi: 60 dakika

Malzemeler:

2 su bardağı kuru fasulye

5 yemek kaşığı zeytinyağı

1 adet orta kuru soğan

1 adet orta boy havuç

1 adet orta boy domates

1 yemek kaşığı domates salçası

3 su bardağı sıcak su

1 tatlı kaşığı pul biber

1 tatlı kaşığı nane

1 çay kaşığı tuz

Püf noktası:

Kuru fasulyeleri bir gece önceden de ılık suya basıp bekletebilirsiniz. Domates salçası yerine mevsiminde ve sulu bol miktarda domates kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Kuru fasulyeleri ılık suya basıp bekletin. Uç kısımlarını aldığınız havuç ve kuru soğanın kabuklarını soyun. Ortadan ikiye kesip uç kısımlarını aldığınız domatesleri rendeleyin.

Kuru soğanı küçük küpler halinde, havucu halka halka dilimleyin. Önceden ılık suda beklettiğiniz kuru fasulyeleri üzerini geçecek kadar sıcak su ilavesiyle yumuşayana kadar haşlayın.

Haşlanan kuru fasulyelerin haşlama suyunu süzdürüp ayrı bir kenarda bekletin.

Zeytinyağını farklı bir tencerede kızdırın. Doğranmış kuru soğanları ekleyip hafif bir renk alana kadar soteleyin. Havuçları ekleyip soteleme işlemini sürdürün.

Domates salçası ve rendelenmiş domatesi ekleyip kısık ateşte havuçlar yumuşayana kadar pişirin. Pul biber, nane ve tuzla tatlandırın. Sonradan eklediğiniz sıcak su ilavesiyle fasulyeler kıvam alana kadar pişirin.

Suyunu çekip demlenen zeytinyağlı kuru fasulyeyi soğuk olarak servis edin.